Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
La Boverie
Centre International d’Art et de Culture de Liège

Autor: Rudy Ricciotti
Spolupráce: p.HD Architecture / Paul Hautecler, Pascal Dumont
Adresa: Parc de la Boverie 3, Liège, Belgie | mapa
Web: www.laboverie.com
Realizace: 5.2016 Soutěž: 2010
Užitná plocha: 1200 m²

Světová výstava uspořádaná v roce 1905 ve valonském Lutychu byla od otevření Křišťálového paláce (Londýn, 1851) v pořadí patnáctou událostí, která měla kromě kulturního a průmyslového pokroku v tomto případě také oslavovat tři čtvrtě století belgické nezávislosti. Půlroční výstavu tří desítek zemí ve dvacetihektarovém Parc de la Boverie tehdy zhlédlo sedm milionů návštěvníků. Po skončení velkolepé události byla většina pavilonů zbourána. V roce 1930 se světová výstava do Lutychu znovu vrátila, ale do parku La Boverie (odkazujícího se svým názvem na místo původních pastvin skotu) se vešla pouze malá část a hlavní expozice byla umístěna na průmyslovém předměstí.
Jednou z mála dochovaných budov v parku na jižním cípu ostrova uprostřed řeky Mázy byl historizující palác výtvarných umění (Palais de Beaux Arts), který byl po skončení světové výstavy předán městu a dodnes slouží jako muzeum současného umění (Musee d'Art Moderne et d'Art Contemporaine).
Před šesti lety zvítězil francouzský specialista na muzejní stavby Rudy Ricciotti společně s bruselským ateliérem p.HD v soutěži na rekonstrukci historické budovy a její rozšíření o východní křídlo. Architektovým záměrem bylo muzeum “znovu povznést, obnovit energii a navrátit jeho kvality“. Přistavěné křídlo tvoří dvě železobetonové desky vznášející se na 26 betonových sloupech. Osm metrů vysoká prosklená přístavba nabízí 1200 m²  výstavních ploch a současně propojuje galerii s okolním parkem. Rozšiřující se betonové sloupy svým profilem připomínají vzrostlé kmeny navazují na stromořadí lemující nábřeží.
Autor: Petr Šmídek, 14.08.16
Návštěvnost: 13797 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.