Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rietveldova umělecká akademie
Gerrit Rietveld Academie

Autor: Gerrit Thomas Rietveld
Spolupráce: Johan Van Dillen, Johan van Tricht
Adresa: Fred. Roeskestraat 96, Amsterdam, Nizozemí | mapa
Web: www.rietveldacademie.nl
Projekt: 1951-57 Realizace: 1964-66

Rietveldovu uměleckou akademii v Amsterodamu představují dva objekty: hlavní budovu navrhl v polovině 60. let minulého století Gerrit Thomas Rietveld a novou část postavilo v roce 2004 místní studio Benthem Crouwel Architects. Ve stejném roce byla rovněž zrekonstruována také Rietveldova původní část, kde největší proměnou prošla výměna jednoduchého opláštění za fasádu z izolačního dvojskla (což Rietveld navrhoval již u svého původního návrhu, ale nepodařilo se prosadit).
Původně umělecká škola v Amsterodamu nesla název Institut užitých umění, který byl založen v roce 1924 a sídlil ve třech budovách. V období 1939-60, kdy školu vedl Mart Stam, byla instituce silně ovlivněna myšlenkami meziválečných hnutí De Stijl a Bauhaus. V poválečném období rostla nejen věhlas a nezávislost školy, ale také počet studentů, což vedlo v roce 1951 k pověření G.T.Rietvelda vypracováním návrhu nové budovy. Z administrativních důvodů a také změny pozemku byl projekt dokončen až v roce 1957 (a kontinuálně navázal návrhem umělecké školy v Arnhemu, která obsahuje řadu podobných prvků a principů).
Během dlouhého období mezi navrhováním (1951-57) a samotnou výstavbou (1964-66) došlo v Rietveldově tvorbě k důležitému vývoji. Academie je první Rietveldovou budovou, kde uplatňuje jeho myšlenky o prefabrikaci a industriální konstrukci. Průkopnický design měl centrální monolitické jádro odlité na staveništi, kolem něhož pak byly rozmístěny prefabrikované betonové sloupy, trámy a podlahové díly. Celý tento skelet byl opláštěn jednoduchým zaklením. Tento zcela transparentní plášť ze skla a oceli byl oddělen od nosné betonové konstrukce. Z vnějšku objekt působil jednotným a souvislým dojmem. Díky nosnému systému již nebyly zapotřebí žádné další podpěrné stěny, a dispozice tak mohla být zcela flexibilní. Vzniká tak volný prostor, který může být obměňován podle aktuálních potřeb. V interiéru Rietveld záměrně použil odstíny šedi, aby vytvořil neutrální pozadí pro studenty a jejich díla. Na podlahy chodeb a schodišťových prostorů jsou použity charakteristické barvy hnutí De Stijl (červená, žlutá a modrá). Dokončení školy v roce 1966 se Rietveld již nedočkal. Studenti se do budovy nastěhovali v roce 1967 a následující rok získala škola status Akademie výtvarných umění a designu a byla s poctou pojmenována po autorovi na Rietveldovu akademii.
Zdroj: Eva Truncová
Vložil: Petr Šmídek, 03.08.16
Návštěvnost: 367 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.