Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Rijksmuseum

Autor: Cruz y Ortiz arquitectos | Antonio Cruz Villalón, Antonio Ortíz García
Pierre Cuypers
Spolupráce: Muriel Huisman, Thomas Offermans

Adresa: Museumstraat 1, Amsterdam, Nizozemí | mapa
Web: www.rijksmuseum.nl
Investor: Programmadirectie Het Nieuwe Rijksmuseum
Náklady: 375 000 000 Euro Realizace: 2003-13

Soutěž: 2000 Užitná plocha: 30000 m²

Po deseti letech zevrubné rekonstrukce se v Amsterodamu v sobotu 13. dubna 2013 pro veřejnost otevřely brány jednoho z nejznámějších muzeí výtvarného umění na světě. Královské Rijksmuseum se svými bohatými sbírkami plnými slavných děl holandských mistrů bylo uzavřené od roku 2003 a jeho oprava byla nakonec mnohem delší a mnohem nákladnější, než se původně předpokládalo. Nyní se může milionům návštěvníků z celého světa představit ve zcela novém kabátě. Pro ty, kteří znali Rijksmuseum v jeho předchozí podobě, bude nová expozice překvapením. Mistrovská díla Johannese Vermeera, Franse Halse či Jana Steena totiž ukazuje v nových souvislostech.
Kromě náplně muzea se ale změnila i samotná budova. Zvenčí sice zůstalo všechno při starém a náměstí Museumplein dál vévodí cihlový palác, který v letech 1876-85 navrhl architekt Pierre Cuypers. Vnitřní uspořádání je ale jiné a nejnápadnější změnou je nová vstupní hala zahloubená pod terénem, která je doslova zaplavená světlem díky celoskleněnému stropu. 
Právě nová hala však ukazuje, že rekonstrukce se neobešla ani bez vášnivých debat, kontroverzí a chyb. Hala se totiž nachází pod úrovní terénu ve městě, které je protkáno hustou sítí kanálů a prakticky leží na vodě. Návštěvníci tedy do muzea vstupují pod úrovní mořské hladiny, což vzbuzuje otázky, zda jsou budova a její sbírky s nevyčíslitelnou hodnotou dostatečně chráněny před zatopením. 
Nepříjemnosti nicméně doprovázely rekonstrukci od samého začátku a podepsaly se na neradostné celkové bilanci. Při zahájení oprav se mělo zato, že brány muzea se znovu otevřou za pět let a že stavební práce podle projektu španělských architektů Antonia Cruze a Antonia Ortize budou stát 272 milionů eur (asi sedm miliard Kč). Nakonec ale po četných komplikacích stavba trvala dvakrát tak dlouho a stála 375 milionů eur (téměř deset miliard Kč). 

ČTK
Zdroj: ČTK
Vložil: Petr Šmídek, 31.07.16
Návštěvnost: 11793 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.