Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Nájemní byt Kačerov

Autor: 0,5 Studio | Pavel Nový, Vít Svoboda
Spolupráce: Barbara Zedková
Adresa: Kačerov, Praha, Česká republika
Realizace: 2016 Užitná plocha: 50 m²

Zrekonstruovat starý malometrážní byt v pražské čtvrti Kačerov na moderní bydlení vhodné na krátkodobé pronájmy, to byl záměr investora. Vybral si pražské 0,5 Studio, které má s rekonstrukcemi starých bytů nemalé zkušenosti a jehož předchozí realizace ho velmi zaujaly.

Byt se nachází ve třetím patře předválečné budovy, která, ač je v blízkosti rušné magistrály, tak hlukem výrazněji zasažena není, naopak se nachází v klidnější části čtvrti a poskytuje výhled do zahrádek nebo na Depo Kačerov.

Původní byt byl ve velmi špatném stavu a velikosti jednotlivých místností neodpovídaly dnešnímu životnímu stylu. Kuchyň působila velmi stísněně, zato ložnice byla nepoměrně velká. Plusem byly zachované staré dveře, parkety a terazzo.

Hlavním úkolem pro architekty bylo tedy vytvoření velkorysého obytného prostoru, který nahradí nevhodné místnosti a umožní příjemnější obývání. Spojením kuchyně a ložnice vznikl prostor, který s pomocí dřevěné dělící příčky umožňuje různé varianty využití. Sladěním barev a materiálů docílili kompaktního vzhledu, ve kterém si staré prvky dobře rozumní s nově navrženými.

Do bytu se vchází přes skromnou chodbu, nyní tónovanou do tmavě modré barvy. V její části byla vymezena šatna, která je od chodby oddělena vzdušným skleněným poloprůhledným paravanem. Z chodby lze vstoupit do hlavního prostoru bytu, který tvoří kuchyně s obývacím pokojem a ložnice. Dělící příčka z březové překližky mezi obytnou částí a ložnicí slouží jako televizní stěna a z opačné strany jako prostor pro ukládání peřin. Vestavěná komoda za čelem postele je využita jako noční stolek. V ložnici, ze které lze vyjít na malý balkon, jsou nově umístěné prostorné skříně.

Kuchyňský kout je vymezen geometrickým obkladem stěn a dlažbou. Stejný obklad byl použit i v prostoru toalety a koupelny. Barva kuchyňské linky koresponduje s barevností obkladu a opakuje se i na dalších prvcích v bytu. Ta je kontrastně doplněna černě barevnými prvky. Koupelna a toaleta byly ponechány na stejném místě, pouze byly nově zrekonstruovány.

Architekti zhodnotili co nejvíce původních prvků bytu. Nové zásahy vstupují neinvazivně, příkladem může být lehká dělící stěna v chodbě, která nijak nenarušila původní terazzo, nebo doplnění části parket v obytném prostoru. Vhodně zvolený geometrický obklad do návrhu vnáší moderní vzhled, přesto svým dekorem i barevností dobře komunikuje se starými prvky. Ve stejném duchu se nese i volba volného nábytku, stůl z bazaru a židle TON, které svojí barevností oživují celou atmosféru. Architekti netvoří kopie historického prostoru, ale navrhují současným jazykem v souladu s původní stavbou.

Úloha Nejmenšího bytu, tolik palčivé otázky pro funkcionalistické architekty, silně rezonuje i dnes. Architekti z 0,5 Studia zvolili jednoduché řešení malého prostoru, který rozdělili pohyblivou příčkou tak, že obyvateli umožňuje dlouhý průhled z ložnice přes obytný prostor až do kuchyně a naopak. V kombinaci s příjemnými materiály a nadčasovým nábytkem vytvořili i z malého bytu místo pro příjemné bydlení.


Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 03.07.16
Návštěvnost: 17265 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
nezklamali Martin Šťastný 09.07.16 08:16
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.