Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
VOZOVNA
Pobočka Městské knihovny v Praze a Kulturní centrum Městské části Praha 3

Autor: Projektil architekti | Roman Brychta, Petr Lešek
Spoluautor: Marisa Lechthaler, Bohdana Linhartová, Marek Sankot
Krajinářský architekt: ATELIER a05 / Aleš Steiner, Pavlína Malíková
Návrh sedačky: Hippos design / Radim Babák, Ondřej Tobola
Statika: HSH Statika / Jiří Houra
Adresa: Za Žižkovskou vozovnou 2687/18, Žižkov, Praha, Česká republika | mapa
Investor: MČ Praha 3
Náklady: 23 188 000 CZK Projekt: 2013 - 2014
Realizace: 11/2014 – 10/2015 Užitná plocha: 830 m²
Zastavěná plocha: 463 m² Obestavěný prostor: 3611 m³Prodejny potravin již nepotřebují velké sklady jako před 40 lety. Městská část Praha 3 proto zvolila, pro svou nuceně přemisťovanou pobočku Městské knihovny, využít právě přízemní i podzemní prostory velkoprodejny potravin v bytovém domě ze 70. let 20. století. Návrh vychází ze tří premis: přehlednosti, jednoduchosti a příjemnosti. Prostorové řešení přináší do prostor zásadní kvalitu – maximum přirozeného světla.
Knihovna je umístěna v přízemí bezbariérově přístupném z ulice. V celém prostoru byly odstraněny všechny vestavby zázemí prodejny a knihovna je tak prosvětlena z ulice i vnitrobloku. Uliční výkladce byly ponechány a je k nim přiřazena dlouhá pohovka, která zve kolemjdoucí k návštěvě knihovny a zároveň odstiňuje vnitřní prostor od ruchu ulice. Celý prostor je bílý se zemitou podlahou. Bílý mobiliář se přiřazuje k velkorysému a světlému naladění knihovny. Jeho rozmístění přirozeně vymezuje jednotlivé niky, určené svou atmosférou pro odlišné aktivity. Celý prostor spíná lavice v přirozené barvě dřeva, která obíhá po obvodu před knihovními regály a umožňuje náhodné posezení u vybírané knihy. Niky jsou barevně odlišeny akcenty sedaček či desek stolů v čistých barvách dle základního barevného diagramu skládání světla podle vlnové délky.
Vstupní část je červená. Žluté dětské oddělení má atypické prvky regál–lední medvěd a stolek-domek. V zadní části knihovny je studovna s velkým zeleným kulatým stolem a pohodlné sezení v modrých křeslech. Modré boxy internetu tvoří záda vínové lavicí u uliční fasády. Uprostřed jsou nízké volně stojící regály, které ohraničují nástup do podzemí části.
Do suterénu se sestupuje po schodišti proměňujícím se v dolní části v hlediště. Díky tomu přivádíme dolů přirozené světlo. Prožitek světla je umocněn protilehlým výstupem do anglického dvorku, který je samostatným vstupem do Kulturního centra. Prostor napříč domem mezi hledištěm a vstupem je hlavním prosvětleným foyerem, který slouží pro výstavy, ale může se proměnit i v sál. Napravo od schodiště je malý a velký sál. Nalevo je vstup do zázemí knihovny, wc a klubovna s kuchyňkou–kavárnou. Přiznaná syrová konstrukce suterénu je podpořena vloženým dělením z prosklených příček. Flexibilita a řada neformálních prostorů umožňuje uspořádat v kulturním centru různé společenské akce, od jednotlivých vystoupení, malých festivalů, dětských kroužků, seminářů, přes společenská setkání po burzy. Prostor je připraven pro fantazii provozovatele i uživatelů.

Literatura

Projekt
Fotografie
Andrea Thiel Lhotáková
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 28.06.16
Návštěvnost: 15038 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.