Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Centrála Červeného kříže pro Vorarlbersko
Rotkreuzzentrale Vorarlberg

Autor: cukrowicz.nachbaur architekten | Andreas Cukrowicz, Anton Nachbaur-Sturm
Spolupráce: Markus Cukrowicz, Michael Stöckler
Adresa: Beim Gräble 10, Feldkirch, Rakousko | mapa
Web: www.roteskreuz.at/vorarlberg
Investor: Österreichisches Rotes Kreuz
Projekt: 2000 Realizace: 2001-02

Jedním z nejdůležitějších prvků při koncipování tohoto projektu byla obezřetná nestrannost, čímž se odkazuje na stálou pohotovost záchranných jednotek, ale také na nicneříkající urbanistickou situaci, v níž je nová centrála Červeného kříže umístěna. Třípodlažní objekt spočívající na čtvercové základně leží mezi výrobními halami v kukuřičném poli. Dům s téměř identickými fasádami nijak neusiluje o pozornost. Architekti do svého návrhu – zcela pochopitelně – začlenili světoznámé logo Červeného kříže, který však autoři nepoužili pouze k ozdobení fasády, ale zakomponovali jej do konstrukčního řešení a přesného členění jednotlivých podlaží. Dispozice vychází z dvouosé symetrie, přičemž střed zůstal volný a na celou výšku domu prochází atrium. Funkční zóny jsou kolmo natočené, čímž se tvar kříže propisuje i ve svislém směru. Podobně jako je firemní barvou červená, tak i jsou ve stejném odstínu v interiéru zbarveny hlavní odpočinkové a konzultační zóny, zatímco šedozelený obvodový plášť z pečlivě sestavených betonových prefabrikátů je proveden v neutrálních tónech vyjadřující spolehlivost.
Křížovým rozložením paralelních hmot doplněných o průchozí střední část vzniká prostorové propojení mezi jednotlivými podlažími a zároveň příznivý způsob přirozeného osvětlení středu dispozice. Vnitřní vzdušný provoz a vzájemné propojení a se od svazujícího vnějšku jasně odlišuje.
Gabriele Kaiser, AzW
Autor: Petr Šmídek, 17.03.16
Návštěvnost: 12201 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.