Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
21st Century Museum of Contemporary Art Kanazawa

Autor: SANAA | Ryue Nishizawa, Kazuyo Sejima
Adresa: Hirosaka 1-2-1, Ishikawa, Kanazawa, Japonsko | mapa
Web: www.kanazawa21.jp
Realizace: 2004 Soutěž: 1999
Užitná plocha: 17363 m² Plocha pozemku: 26009 m²

Muzeum současného umění v Kanazawě představuje model muzea pro 21. století, které se zaměřuje na dva základní aspekty. Pvním je propojení prostorového uspořádání muzea s jeho programem. Výsledkem čtyř let spolupráce architektů a „muzejníků“ je model, který přesahuje rámec běžného muzea. Prostory různého tvaru a velikosti jsou roztroušeny v kruhu na základě decentralistického konceptu uspořádání prostoru. Toto řešení umožňuje návštěvníkům zvolit si vlastní, individuální způsob prohlídky, což povzbuzuje jeho povědomí. Druhým aspektem je „iniciátor“. V minulosti to byl kurátor coby odborník na umění, kdo určoval hodnotu umění a rozhodoval o sbírkách. Muzeum v Kanazawě pracuje s programem, v němž se iniciátory stávají sami návštěvníci.

Architektura
Muzeum se nachází v centru Kazanawy, na spojnici důležitých městských funkcí. Je navrženo na půdorysu kruhu o průměru 112,5 m. Nemá přední ani zadní stranu, působí ve všech směrech stejně a je rovněž přístupné z několika různých stran. Toto schéma umožňuje i při značném rozsahu expozice udržet relativně malý objem budovy.
Muzeum obsahuje vedle výstavních prostor i další funkce jako je knihovna, přednáškový sál, dětský koutek. Veřejné a výstavní prostory jsou organizovány ve vztahu k okolním plochám. Výstavní prostor je rozčleněn do několika galerií, které jsou vetknuty v prostorách veřejných a komunikačních. Každá z galerií má různou velikost, výšku a světelné podmínky, což umožňuje velmi flexibilní užívání, které je v kontrastu s konvenčními řešeními výstavních prostor. Muzeum je velmi transparentní a staví se proti zastaralé představě muzea coby velké, introverní masy. Čtyři celoprosklená atria, každé řešené v rozdílném duchu, poskytují dostatek přirozeného osvětlení vnitřních prostor a představují plynulou hranici mezi veřejnou a muzejní zónou.
Yuya Morávková, 2004

Literatura
 
 
 
 

Autor: Yuya Morávková, 19.09.10
Návštěvnost: 62017 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.