Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Muzeum lidové kultury

Autor: Reiulf Ramstad Arkitekter | Reiulf D. Ramstad
Adresa: Per Amdams veg 4, Molde, Norsko | mapa
Web: www.romsdalsmuseet.no
Investor: Stiftelsen Romsdalsmuseet
Realizace: 2016 Soutěž: 2007 - 1. cena
Užitná plocha: 3500 m²

Muzeum lidové kultury kraje Romsdal představuje “architektonickou atrakci” a významný orientační bod, jenž ztělesňuje historii a identitu celého regionu. Naším záměrem bylo, aby stavba skrze architektonický výraz a užití místních materiálů dávala najevo svůj význam a funkci. Měřítko budovy odkazuje na urbanismus a morfologii města. Celková dispozice muzea je založena na provázání s městem díky propojení různorodých okolních čtvrtí v celkovém plánu. Projekt je nesen otevřeným a progresivním přístupem, jenž umožňuje různorodé využití.
Návrh je zakotven v racionalitě a principu udržitelného rozvoje. Geometrie stavby je zdánlivě jednoduchá – charakteristické zalomené tvary (úhly) se omezují na střechu a vnější zeď, čímž umožňují přehledný pohyb uvnitř i jasnou a flexibilní vnitřní organizaci. Veřejné prostory jsou jasně odděleny od administrativního křídla, které se nachází v přízemí i prvním patře. Výstavní prostory, auditorium i knihovna jsou situovány v přízemí, aby se díky jejich poloze zvýšila flexibility dispozice i prožitek uživatelů. Transparentnost recepce podporuje vnitřní i venkovní aktivity. Velké posuvné dveře oddělují plochy pro stálé a krátkodobé výstavy a kurátorům umožňují prostory propojovat či naopak oddělovat. Archivy a dílny jsou umístěny v suterénu, kde slouží k dopravě velkých předmětů prostorný dopravní výtah.
Základním stavebním materiálem je borovicové dřevo. Vnější zdi a střecha jsou vyrobeny z tvrdého dřeva v kombinaci s ocelovými nosníky (kde bylo třeba). V důsledku terénu byl sice použit beton, jeho uplatnění se nicméně omezilo na základy. Vnější zdi a stropy jsou obloženy opracovanými borovicovými profily ošetřenými bio oleji.
Různé okenní otvory filtrují denní světlo tak, že jsou vnitřní prostory obohaceny o nuance gradace a průsvitnosti. Výstavní prostory mají nicméně formu černých boxů (bez přístupu denního světla), a kurátoři tak mají naprostou kontrolu nad umělým osvětlením těchto ploch.

Vliv na skandinávskou společnost — Muzeum lidové kultury kraje Romsdal je skvělým příkladem strategického užití “low-tech” stavebního řešení. Reprezentuje norskou národní politiku, jež si klade za cíl směřování k udržitelnější budoucnosti. Muzeum je postaveno s využitím norské dřevařské technologie a funguje jako centrum kulturního rozvoje.
Občanům Molde, stejně jako návštěvníkům či turistům nabízí tato budova příležitost k setkávání a vytvoření širší komunity. Muzeum nehostí pouze výstavy o norské kultuře, ale každodenně se zde konají také koncerty, workshopy, semináře či přednášky.
Architektonická forma propojuje lidovou kulturu regionu s místními krajinnými charakteristikami. Šíře potenciálu a aktivit se nabízí širokému obecenstvu – muzeum se stává živým centrem objevování historie, soudobé kultury i budoucnosti regionu.
kráceno redakcí

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 06.03.16
Návštěvnost: 23262 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.