Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
RK_14

Autor: BY architects | Markéta Zdebská
Spolupráce: Pavla Hradilová, Jana Horecká, Marek Žáček
Adresa: Praha, Česká republika
Projekt: 2015 Realizace: 2015
Užitná plocha: 73 m²

Průběh spolupráce: Klient nás kontaktoval z jeho tehdejšího zázemí v zahraničí se záměrem vybudovat domov v Praze. Osobně jsme se během navrhování a výstavby potkali 3 x. Poprvé v předmětném bytě, poté při odsouhlasení výběru konkrétních materiálů. Další probíhalo za pomoci videokonferencí a e-mailové komunikace. Přesto se podařilo od února do června byt nejen navrhnout, ale také zajistit výběrové řízení na dodavatele a kompletní rekonstrukci realizovat tak, aby se v létě klienti mohli nastěhovat, což se také ke spokojenosti všech zúčastněných stran stalo. Celý proces byl velkým dílem ovlivněn osvícenými investory, kteří měli neutuchající zájem dostat předloženou myšlenku v jejím plném rozsahu, což není v našem prostředí samozřejmostí. Na první pohled formální dispozice je bavila a dokázali vnímat její rafinovanost. Ovál, i prostor okolo něj, který obsahuje další místa a zákoutí s definovanými funkcemi, průhledy a tvary.

Zadání: Bydlení pro mladou čtyřčlennou rodinu, dostatek úložných prostor, oddělená kuchyně, velká knihovna, malý homeoffice, 2 x WC, zachování průchodnosti bytu.

Koncepce / prostorové uspořádání: Vzhledem k omezenému prostoru a možnostem panelákového bytu byla využita centrální pozice jádra pro snadné připojení potřebných instalací (2 x WC, další koupelnové armatury, kuchyně a pračky). V těsném kontaktu s koupelnami je navržena prostorná šatna. Celé zázemí je tak zabaleno do oválu, vloženého do středu dispozice. Nacházíme se uvnitř nebo venku, vnímáme konvexnost, či konkávnost křivek, které tak dodávají příjemnou měkkost i obytným místnostem. Kruhové motivy pak v drobných detailech prochází celým interiérem. Důležitým prvkem jsou průhledy dispozicí, jak příčné, vedené zázemím, tak podélné, které nabízí možnost vnímat oba konce bytu a pohyb obyvatel i denního světla po celém interiéru. To se díky uspořádání dostává do míst, kam dříve nemělo přístup, např. do komunikace, která je spojkou z obytného prostoru do dětského pokoje. Získání tohoto propojení, spolu s umístěním pračky a vestavěného koše na prádlo (přístupným z koupelny i z komunikace), klienti v kontextu celého provozu velmi ocenili. Děti, prádlo, blízkost kuchyně. Kuchyně, která má zrovna tak blízko ke vstupu, což všichni zůčastnění vnímají jako nesmírně praktické. Jednotlivá místa jsou tak jasně definována a zárověň zcela přirozeně propojena, čímž byt získává vzdušnost v obytných i obslužných prostorech a průchodnost, která byla nedílnou součástní zadání. Je tedy logicky jednou ze základních myšlenek projektu a je radost vidět, jak to celé funguje. Propojení funkce a koncepce je totiž samozřejmým cílem naší práce.

Vybavení a materiály: Nové dubové parkety kladené do stromečku, PUR stěrky v koupelnách, vestavěný nábytek bíle lakovný v kombinaci s borovou překližkou, černé akcenty v podobě kování na dveřích, corianová umyvadla a kuchyňská pracovní deska, bílá dřevěná okna, repasovaný nábytek a světla v kombinaci s novými kusy, obloukové segmenty z SDK.   


> recenze Adama Gebriana v Hospodářských novinách

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 15.02.16
Návštěvnost: 23043 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Tý brďo!... šakal 15.02.16 17:37
suhlasim... rk 16.02.16 15:18
Stejný dojem Bedřiška 17.02.16 10:04
reakce autora Markéta zdebská 19.02.16 09:54
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.