Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Vinařství Högl

Autor: Elmar Ludescher, Philip Lutz
Adresa: Vießling 31, Spitz, Rakousko | mapa
Investor: Josef Högl
Realizace: 2015

“Údolí Wachau je více než mým domovem. Naučil jsem se tu vše, čím jsem teď, tady jsou moje kořeny i má vinná réva.“
vinař Josef Högl

Vinohrad Högl se nachází poblíž rakouské oblasti Wachau v místech, kde se údolí Spitzer Graben otevírá směrem k Waldviertel. Na vinohradu panuje chladnější podnebí, které je méně vlídné než u nedalekého Dunaje. A právě zdejší klima společně s úrodnou půdou složenou z ruly, břidlice a slídy jsou pravým důvodem, proč je víno z této oblasti tak jedinečné. Stejně jako víno v každém regionu vykazuje ve všech aspektech svoji rozmanitost a zohledňuje dané přírodní podmínky, je i architektura zakotvena v tomto jedinečném místě. Krajinu formují příkré svahy s kamennými zídkami. Moderní novostavba sloužící k výrobě a ochutnávce vína tvoří součást starého dvora s hospodářskými budovami. Výsledná forma celé posiluje místo, využívá jeho potenciál a dokončuje nádvoří. Společně se stávajícími budovami tvoří vnitřní dvůr, který je ochráněný před silnicí a vybízí k odpočinku. Tvar nového objektu odpovídá jeho dvěma funkcím: výrobě a degustaci. Výrobní hala se vine podél silnice, zatímco degustační část je svým výhledem orientovaná do nádvoří. Novostavbu utváří dva zcela odlišné vstupy. Návštěvníci jsou vítání štítovou stěnou obrácenou do komorního nádvoří. Dům usiluje o začlenění do historického a materiálového prostředí Wachau. Silně omítané stěny vychází z místní řemeslné tradice. Skleněné části jsou stíněny nabílenými dřevěnými latěmi, které zohledňují jejich nepravidelný růst. Střecha je současnou odpovědí na klasickou krytinu (eternit), která je zakořeněna v místní tradici datující se až do časů monarchie. Projekt jemným způsobem usiluje o začlenění do pěstěné kulturní krajiny Wachau. Teprve až na druhý pohled se vyjeví, že zhmotňuje sochařské kvality odrážející v abstraktní formě vysoké umění výroby vína.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 29.11.15
Návštěvnost: 21386 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.