Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Dóm chaosu

Autor: Huť architektury Martin Rajniš | Martin Rajniš, Tomáš Kosnar, Jiří Táborský, Martin Blažek, David Kubík
Adresa: Thákurova, Dejvice, Praha, Česká republika
Realizace: 15. - 18.10.2015

Spolupráce: 5 členů Huti architektury Martina Rajniše, 16 studentů architektury
Partneři projektu: Life Science Film Festival a přidružený Street Food Festival Podpora projektu: Metrostav, Přírodní škola a její studenti, Lesy hl. m. Prahy, Tomáš Bělina Hořice, Kampus Dejvice Akademická podpora projektu: Fakulta architektury ČVUT v Praze, Fakulta umění a architektury TU Liberec, Fakulta architektury VUT Brno
Stavební materiál: 1000 jasanových a javorových kmínků v délce 3m, 6 000 spojek. Doba výstavby 2 dny

Prof. Martin Rajniš vnímá chaos jako součást života a přílišnou uspořádanost jako jeden z hendikepů současné architektury. Svoji stavbou chtěl v praxi demonstrovat, že je možné postavit strukturu, která bude lidem připomínat jim blízký svět…
„Na začátku jsem si nedokázal představit, jak zajímavý to bude a už vůbec jsem si neuvědomil, co pro mě bude tahle nenápadná stavbička znamenat. Realizaci bezprostředně předcházela moje přednáška o chaosu jako strůjci svobody a nezávislosti, takže jsem mohl sledovat, jak moje teorie funguje v praxi. Chaotická struktura dala všem možnost zúčastnit se, aniž by byli zahnáni do kouta složitou technologií. Viděl jsem, jak svoboda všechny oslovila – byl to nezapomenutelný zážitek,“ řekl po ukončení stavby unavený, ale spokojený autor Martin Rajniš.Jak se stavělo:


Účastníci workshopu i náhodní kolemjdoucí stavěli pomocí plastových spojek základní díly – pravidelné čtyřstěny – tetrahedrony. Z těchto pyramid na trojúhelníkové základně pak byly spojovány segmenty oblouku po šesti tetrahedronech, což odpovídá polovině délky oblouku DÓMU. Pomocí lešení pak byly vztyčeny vždy dva segmenty proti sobě a provázány navzájem i se sousedními oblouky. Stavba vznikala v zásadě bez plánů, předem dány byly jen rámcové rozměry. Přesná podoba a postup stavby, počet polí oblouku a segmentů byly upravovány a vylepšovány dle získaného materiálu, aktuální invence stavitelů a výsledného dojmu.

Výsledek projektu:

Workshop ověřil předpokládané vlastností konstrukce, odzkoušel postupy montáže a potvrdil význam a moc chaosu a entropie v konstrukcích. Svou polohou a načasováním jako součást filmového a gurmánského festivalu navíc seznámil úspěšně s tématem širokou veřejnost.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 16.11.15
Návštěvnost: 20748 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.