Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Cosmo - MoMA/P.S.1 2015 Young Architects Program

Autor: Office for Political Innovation | Andrés Jaque
Spolupráce: Patrick Craine, Jocelyn Froimovich, Roberto González García

Adresa: 22-25 Jackson Avenue/46th Avenue, Long Island, USA | mapa
Web: www.cosmomomaps1.com
Realizace: 26.06.2004 - 05.09.2015

Obyvatelé New Yorku denně spotřebují dvě miliardy galonů (7,5 mil. m³) vody. Projekt Cosmo od madridského architekta Andrés Jaque je mobilním exponátem, který používá běžně dostupné součástky zavlažovacích systémů, aby zviditelnil skrytý urbanismus podzemních rozvodů, na nichž jsme bytostně závislí.
Koncem června byl na dvoře galerie P.S.1 zpřístupněn již šestnáctý pavilon vypisovaný newyorskou MoMA pro mladé začínající architekty. Autorem letošní zahradní instalace je madridský rodák a spoluzakladatel Kanceláře pro politickou inovaci Andrés Jaque, který v současnosti působí na Kolumbijské i Princetonské univerzitě.
Pestrobarevná skulptura ve skutečnosti představuje ekosystém zkonstruovaný tak, aby každé čtyři dny vyčistil 3000 galonů (11,4 m³) vody, odstranil z ní nečistoty, dusičnany, vyvážil pH a zvýšil obsah rozpuštěného kyslíku.
Cosmo je odpovědí na nepříznivou předpověď OSN, že za deset let budou dvě třetiny světové populace pociťovat nedostatek pitné vody. Kromě moralizování je však Cosmo také prostředkem ke společným oslavám. Bleděmodrý objekt je celý na kolech a může se snadno přemísťovat. Jeho úkolem je vytvářet příjemné klima, které bude lidi spojovat. Svou bohatou vizuální estetikou zároveň připomíná pouťovou atrakci. Tím se ožehavé odborné téma zpřístupňuje širokému okruhu, který se chce především bavit, přičemž vedlejším produktem této zábavy je ochrana životního prostředí.

Autor: Petr Šmídek, 03.07.15
Návštěvnost: 21149 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.