Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Hilti Art Foundation

Autor: Morger + Dettli Architekten | Fortunat Dettli, Meinrad Morger
Adresa: Städtle 34, Vadúz, Lichtenštejnsko | mapa
Web: www.hiltiartfoundation.li
Realizace: 23.5.2015

Před patnácti lety byla pod hradem Lichtenštejnského knížectví dokončena minimalistická stavba, která ukrývá cenné umělecké sbírky. Za pečlivě vybroušeným černým klenotem tehdy stála trojice švýcarských architektů, z nichž každý dnes má vlastní úspěšnou kancelář. Jedním z autorů byl také Meinrad Morger, který v sousedství Kunstmuseum Liechtenstein přistavěl bílou minimalistickou kostku pro uměleckou nadaci Hilti zaměřující se převážně na slavná jména jako malíř Pablo Picasso nebo sochař Alberto Giacometti, jejichž umělecká díla vyžadují specifický výstavní prostor, kde se příliš neexperimentuje, ale naopak neutrálním pozadím podpoří síla exponátu. Z těchto úvah vznikla 20 metrů vysoká bílá kostka, která se vnější estetikou hlásí k sousednímu černému kvádru. Obě muzea nepoutá jen vzhled, ale jsou také provozně spjaté podzemní chodbou. Suterén muzea, který původně sloužil jen jako provozní zázemí, nyní propojuje krátkou nálevkovitě se zužující podzemní chodbou, která ústí do převýšeného schodišťového prostoru slibujícího nezapomenutelný architektonický zážitek. Objekty současně dotváří dvě strany náměstí s kruhovou lavičkou a pochozím světlíkem podzemního sálu. Zatímco bazaltový kvádr disponoval minimem otvorů ve fasádě, tak bílou vybroušenou kostkou prochází přes nároží hned čtveřice rozměrných pásových oken, přesto do samotných výstavních prostorů nedopadají žádné přímé sluneční paprsky. Nad dvojicí podzemních podlaží leží čtyři nadzemní patra, která se vůči svému okolí střídavě otevírají a uzavírají. Klasicky koncipované výstavní místnosti nabízí nejvhodnější prostředí pro vystavení sbírky nadace Hilti, která v současnosti čítá přes 200 kusů.
Autor: Petr Šmídek, 17.06.15
Návštěvnost: 18478 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.