Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Café Morgal

Autor: Martin Hrdina
Výtvarná spolupráce: Vendula Chalánková
Adresa: Moravské náměstí 1a, Brno, Česká republika | mapa
Web: www.morgal.cz
Realizace: 19.6.2014

Úvod
Galerijní kavárna Morgal otevřela v červnu 2014 v Místodržitelském paláci na Moravském náměstí v Brně. Barokní budova s historií sahající až do středověku sloužila původně jako augustiniánský klášter, poté jako sídlo místodržitele a za komunismu jako Muzeum dělnického hnutí. V současné době zde Moravská galerie vystavuje své sbírky starého umění.
Název kavárny vznikl kombinací zkratek MORavská GALerie.

Prostor a inspirace
Při studiu historie budovy bylo zjištěno, že se v místech současné kavárny nacházely první a druhá sakristie kostela Sv. Tomáše, do kterého se kdysi dalo projít přímo přes malý salonek v kavárně.
Při rekonstrukci byla odhalena torza barokních fresek, která inspirovala mobilář, výmalbu i grafiku nové kavárny.
Rozhodl jsem se pracovat s kavárnou jako s hlavní lodí kostela. Vrátil jsem prostoru jeho podélnou orientaci směrem k oltáři, kterým je v každé kavárně bar, a mobiliář byl rozmístěn ve dvou řadách podél stěn, včetně lavic.
Do kavárny se vstupuje z chodby, která je také využívána pro usazení hostů a funguje jako zimní zahrada pro zazimování rostlin z nádvoří, které je celé využíváno jako zahrádka kavárny.

Koncept a interiér

Pracovně jsem si koncept kavárny nazval "Nové baroko". Mým cílem bylo odkazovat k době vzniku budovy, nepopírat fresku, ale spíše rozvíjet motivy z ní; a zároveň pracovat se současnou tvarovostí. Existuje něco jako současné vkusné baroko?
Rozhodl jsem se v rámci této úvahy pro práci s vrstveným ornamentem a vzory, které vycházejí z tvaru písmene M a z motivů na nástropní malbě: například průřezy v opěradle lavice, potisky na skle, zlaté tečkování ve výmalbě za barem, podpěry stolů a polic). V celém interiéru se projevuje barokní barevnost odkazující k odkryté fresce (modrošedá, růžová, slonová kost, zlatá, hnědá).
Koncept mi pomohla naplnit Vendula Chalánková svými patnácti originálními malbami na židlích, ve kterých cituje nejen barevnost a ornamenty z fresky, ale i její stav po čtyřiceti letech komunistické památkové "péče". Každá z pomalovaných židlí je originál.
Na míru byl vyroben mobiliář z masivního jasanového dřeva, doplněný židlemi ERA od firmy TON. Světla zavěšená na samostatné konstrukci mají tvar rozvinuté perly a doslovně tak ilustrují původní význam slova barroco.
Martin Hrdina
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 19.06.15
Návštěvnost: 25757 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
respekt Eva Müllerová 15.07.15 07:36
...barroco... Zdeněk Skála 15.07.15 09:48
Ano a přidat EVO 15.07.15 11:41
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.