Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rekonstrukce bytu v Brně

Autor: Archanti | Martin Daněk, Martin Doležel, Barbora Ponešová
Adresa: Jiráskova, Brno, Česká republika
Náklady: 1 000 000 CZK Projekt: 01.2014
Realizace: 08.2014

foto: Barbora Ponešová
„Podle studie se nedá nic realizovat.“
To vám řekne asi každý architekt a skoro vždy je to pravda. Někdy, ve zcela výjimečných případech, to ovšem možné je. Musíte ale splnit tři podmínky: 1) místo stavby musí být do deseti minut chůze od vašeho ateliéru. 2) musíte mít štěstí na dodavatele, kteří namísto kreativity upřednostňují komunikativnost – když neví, nevymýšlejí, ale zavolají. 3) klientem musí být člověk pracující v logistice.
 
Rekonstrukce bytu v historickém domě na Jiráskově ulici v Brně byl právě tento případ. Investor a jeho přítelkyně nás oslovili hned po koupi bytu, který předchozí majitel opustil uprostřed rozdělané rekonstrukce – byt byl fakticky ve stavu hrubé stavby. Bydlet chtěli do tří měsíců. Velmi diplomaticky jsme se jim snažili sdělit, že je to zhola nemožné, a i když to byla pravda, stěhovali se (pravda, do ne úplně vybaveného bytu) jen o málo později. Studie zmíněná v úvodu nikdy nevznikla. Po odsouhlasení konceptu a vyzkoušení několika variant dispozičního řešení se přešlo rovnou k realizaci. Všechny následující věci se řešily na stavbě a výkresy vznikaly na počkání. Zní to jako dosti amatérský přístup, ale opak byl pravdou – vše se namísto na monitoru ověřovalo na místě. Tak byl například vybrán „bílý“ odstín laku nábytku, jež vypadal ve světle bytu nejpříjemněji, ale který je ve skutečnosti mírně dozelena. A výkres kladu dlažby, dodávané „random“ způsobem vždy po třech z osmi možných vzorů, vznikl v nedaleké kavárně způsobem, který pozorovateli zvenčí musel připadat jako hraní pexesa.

foto: Barbora Ponešová
Fakt, že byt byl prakticky rozestavěný, velmi usnadnil některá rozhodnutí a značně zrychlil nutné průzkumy. Bylo rovněž snazší napravit některé hrubé chyby, provedené předchozí partou především při výměně instalací. Kromě několika málo stavebních úprav souvisejících s kuchyní a koupelnou bylo rozhodnuto o ponechání původní dispozice a byla vytýčena snaha o záchranu všeho původního, co bylo možné. Týkalo se to především výplní otvorů – jak dveří, tak oken; oboje byla vzorně repasována. Totéž platí pro podlahy, s výjimkou kuchyně, koupelny a šatny jsou tak všude původní vlýsky. Tento přístup rovněž vyústil v nejvýraznější výtvarný prvek celého bytu, dva fragmenty souvrství maleb nalezených pod svrchní vrstvou. Obě plochy se objevují v obýváku, jedna jako pozadí knihovny a jedna jako abstraktní obraz nad jídelním stolem. Jejich barevnost také určila práci s barvami v dalších místnostech, šedě vymalované plochy proto nejsou neutrální, ale lehce do modra. S tím souvisí i výběr šedomodré dlažby z produkce Refin a několik výrazných kontrastujících akcentů – technická skříň v koupelně, pás nad pracovní deskou v kuchyni a podlaha v šatně tak v souladu se svou provozní funkcí nesou barvu sytě žlutou. Další akcenty se pak objevují už v podobě mobiliáře s duchem retra – modré křesílko od Miroslava Navrátila, židle a stoly v ložnici dánského výrobce Hay nebo lehce předesignovaný pivní set v kuchyni (pípa se nachází ve spíži).

I přes poněkud nestandardní průběh návrhu a realizace dopadla rekonstrukce k oboustranné spokojenosti. Obecně však podobný postup nelze doporučit. Nemáte li výborný organizačně-logistický talent, váš architekt sídlí dále než deset minut chůze od místa stavby a váš dodavatel ví všechno nejlíp, rozhodně nic nerealizujte podle studie.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 02.07.15
Návštěvnost: 29917 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Dotaz Ivoš 09.07.15 09:06
Dlažba Radek 11.11.15 14:15
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.