Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Pěší zóna ve Velenje

Autor: Enota | Dean Lah, Milan Tomac
Tým: Tjaž Bauer, Andrej Oblak, Polona Ruparčič, Nuša Završnik Šilec, Alja Černe, Nebojša Vertovšek
Statika: Elea iC, Nom biro
Elektro: Elsing
Adresa: Velenje, Slovinsko | mapa
Investor: Velenje Municipality
Náklady: 2 700 000 Euro Realizace: 2014
Soutěž: 2012 Plocha pozemku: 17020 m²

Promenáda ve Velenje představuje význačný městský prostor a živoucí tepnu. Je jednou z ústředních os centra Velenje, mladého města projektovaného v 50. letech na základě modernistických idejí zahradního města – čímž je ve Slovinsku jedinečné. Úprava pěší zóny představuje první krok revitalizace centra. Jejím úkolem je naplnit město dosud chybějícím programem a napomoci při nabývání původního charakteru města v parku. Úspěšná renovace musí sloučit dva zdánlivě nesourodé požadavky: “Více zeleně a více zábavy.”

Stávající (původní) promenáda navíc vznikla téměř před třiceti lety uzavřením někdejší silnice. Třebaže byla nově vydlážděna, dostatečně výrazná rekonstrukce nikdy neproběhla a pěší zóna si udržela spíše charakter cesty – zůstala příliš široká a v důsledku absentujícího obsahu jaksi nezáživná a jednotvárná. Byl to svým způsobem hybridní prostor, mezi silnicí a plochou určenou pro chodce – především přímá spojnice rychle vedoucí studenty středoškolského komplexu a návštěvníky místního zdravotního střediska do centa, aniž by jim byla během chůze nabídnuta jakákoli animace či zpestření.

Během prací se široká přímá cesta jasně vymezující začátek a konec transformovala do jakési série mikro-prostředí, ploch, které se v určitých místech zozšiřují a jsou  propojeny zúženou stezkou. Tato rozšíření (s účinkem náměstí) se skládají z atraktivních městských betonových prvků (lavic), jejichž pečlivé řazení zpomaluje chodce a vytváří mezníky, ohraničuje prostor určený pro další program. Cesta se v určitých místech zatáčí kolem okolních budov, a tak se objevují větší otevřené prostory, jež v budoucnu umožní rozšíření programu staveb do exteriéru, případně umístění dalšího obsahu, jenž se časem objeví. V prvotní fázi jsou všechna tato nově vytvořená veřejná prostranství jednoduše a s ohledem na finanční hledisko založena jako písečné nebo travnaté plochy; kdy především písek představuje úspěšný přechod mezi trávou a dlážděnými městskými plochami a navíc nabízí celou škálu využití s vynaložením minimálních nákladů.

Díky transformaci se z promenády stala hlavní “osa dění” města. Její střed se nachází v novém amfiteátru u řeky Paka, jež je prudkým, přívalovým tokem – což znamená, že její hladina několikrát za rok o poznání stoupne, ale po většinu času zůstává relativně mělká. Ve svém důsledku má hluboké koryto a až do revitalizace protékala kdesi dole, skrytá pohledům. Situaci nezlepšoval ani široký most: kdokoli po něm kráčel, měl co dělat, aby řeku vůbec zahlédl. Díky zúžení mostu a jeho novému umístění mimo původní osu, bylo získáno místo pro vybudování amfiteátru, jež se pomalu svažuje k hladině. Poutavý amfiteátr u řeky, s novým mostem, jenž slouží jako jeho pozadí, se stává centrem aktivit ve městě a řeka může opět hrát důležitou roli v povědomí obyvatel.
kráceno redakcí
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 30.05.15
Návštěvnost: 21939 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.