Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kampus vídeňské Ekonomické univerzity
Hauptsitz der Wirtschaftsuniversität in Wien

Autor: BUSarchitektur | Laura P. Spinadel, Bernd Pflüger, Jean Pierre Bolivar
Adresa: Welthandelsplatz 1, Vídeň, Rakousko | mapa
Web: www.wu.ac.at
Investor: Wirtschaftsuniversität Wien
Náklady: 492 000 000 Euro Projekt: 2007
Realizace: 2009-13 Užitná plocha: 90000 m²
Plocha pozemku: 63820 m²

D1 Teaching CenterBUSarchitektur / Spinadel, Bolivar, Pflüger
D2 Student CenterAtelier Hitoshi Abe / Hitoshi Abe
D3 AdministrationCRAB Studio / Peter Cook, Gavin Robotham
D4 DepartmentsEstudio Carme Pinós / Carme Pinós
Executive AcademyNO.MAD Arquitectos / Eduardo Arroyo Muñoz
Library & Learning Center – Z.Hadid Architects / Hadid, Schumacher

Vídeňská Ekonomická univerzita (WU) byla založena již na sklonku devatenáctého století, tehdy ještě jako k. k. Exportakademie. Spolu se změnami názvů instituce se měnilo i její sídlo – a rostl počet studentů. V osmdesátých letech minulého století tak škola přesídlila do nové budovy pro 9 tisíc studujících, již záhy však kapacitně nevyhovovala – a s tímto problémem bojovala univerzita i následující desetiletí, během kterých se počet studentů dokonce zdvojnásobil. Prvotní úvahy o prostorovém rozšíření kapacity vyústilo v celkovou reorganizaci školy a hledání vhodného místa ve městě. Zvítězila parcela na východním okraji centra, plocha o rozměrech 600m x 200m mezi výstavištěm, Prátrem a administrativním parkem, která je obsloužena rovnou dvěma stanicemi metra.
V roce 2007 byla vypsána soutěž s velkým očekáváním. Návrhy neměly představit pouze urbanisticko- architektonické řešení, během „stěhování“ byla požadována i celková proměna univerzity a jejího působení na veřejnost. Přáním byl všem otevřený kampus plný kreativní atmosféry, kampus se statutem ekonomické, ekologické a sociální udržitelnosti, který bude i mimo školní čas opravdovou součástí města.
Soutěže se zúčastnilo 24 rakouských a německých ateliérů, porotu svým návrhem přesvědčili Rakušané z BUSarchitektur, kteří zakázku na masterplan získali. Tento ateliér se představil již několika velkými urbanistickými projekty. Soutěžní návrh kampusu WU je popisován jako soubor budov zasazených v parku, který se četnými průhledy otevírá do sousedního Prátru. Hlavní osa je na vhodných místech přerušena pobytovými prostory – při západním vchodu tak vzniká ozeleněná pobytová oáza, následuje relaxační zóna s dřevěnou terasou a kavárnou. Výstavní prostor je ztvárněn jako obytná zahrada s nábytkem. Uprostřed kampusu, před studijním centrem a knihovnou je technologická multifunkční platforma určená pro všechny příležitosti. Ve východní části kampusu pak pokračuje střešní zahrada nad menzou a „forum“ – prostor odpočinku mezi přednáškami.
Druhá – tentokrát vyzvaná - soutěž na jednotlivé části kampusu byla vypsána o rok později. V prosinci 2008 z ní vzešli autoři vítězných návrhů – ateliéry z Rakouska, Velké Británie, Španělska a jeden americko-japonský. Výsledný kampus sestává z šesti staveb; ačkoli jsou každá zcela jiná, působí - díky navrženému masterplanu - jako celek.
Střed kampusu tvoří studijní centrum s knihovnou – futuristický projekt zaoblených křivek, šikmých stěn a výrazné 25 metrů dlouhé konzoly podle návrhu atelieru Zahy Hadid. Budově dominuje velkorysé bělostné atrium, které dává vnitřku monumentální rozměr. Interiéry nabízí vedle knihovny i studijní místa pro tisícovku studentů, kteří si mohou vybrat z rozmanitých průhledů a výhledů. Fasáda domu je z tenkých (13mm) betonových FiberC desek.
BUSarchitektur se představili kromě celkového konceptu kampusu i v realizaci Přednáškového centra (Teaching Center) – které obsahuje sály, mensu a některé instituty. Teaching Center je na rozdíl od organicky formované knihovny tvořeno ostrými liniemi, interiér je optimistický a oproti slavnostnímu dojmu z knihovny poněkud více „uvolněný“. Zvenku je budova zahalena do cortenové fasády.
Východní část kampusu uzavírá Departmentgebäude a Student Center, budova s výrazem připomínajícím šachovnici, jejímž autorem je Hitoshi Abe. V západní polovině se pak nachází Administrativní budova od Petera Cooka, která bezesporu zaujme lamelami z neopracovaného dřeva, které jsou zavěšeny před pestrobarevnou fasádu. Výrazné barvy jsou použity i v interiéru. Španělské ateliéry NO.MAD a Carme Pinós naopak představují architekturu jasných forem a linií.
V současnosti je vídeňská Ekonomická univerzita se svými 24 tisíci studenty největší evropskou institucí svého druhu.
Zdroj textových informací: architektur.aktuell 1-2/2014

Zdroj: Karolína Kripnerová
Vložil: Petr Šmídek, 10.01.15
Návštěvnost: 29228 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.