Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Sídlo Dolnoslezské komory architektů
Siedziba Dolnośląskiej Izby Architektów

Autor: Zbigniew Maćków
Spolupráce: Bartłomiej Witwicki, Agata Kowalczyk, Eliasz Matuła, Zuzanna Wojtasiak, Bartosz Zieliński
Adresa: ul. Zygmunta Wróblewskiego 18, Vratislav, Polsko | mapa
Web: www.izbaarchitektow.wroc.pl
Náklady: 9 750 000 CZK Projekt: 2012
Realizace: 2013-14 Užitná plocha: 285 m²
Zastavěná plocha: 390 m² Plocha pozemku: 2135 m²
Obestavěný prostor: 960 m³

V roce 1929 měli architekti na vybudování WuWA pouhé čtyři měsíce. Mělo jít o výstavu moderního způsobu života a neuvažovalo se o jejím dlouhém setrvání. Z přípravy a průběhu se mnoho fotek ani dokumentů nedochovalo. Plány se totiž vymýšlely za chodu přímo na stavbě. Není tak důvěryhodně prokázáno, zda školka skutečně sloužila svému účelu nebo jen měla demonstrovat nové způsoby výchovy dětí během výstavy. Po válce však byla krátce využívána jako jesle a sklad. S pádem komunistického režimu byla školka prodána soukromé firmě, která přislíbila, že ji celou zrestauruje. Místo toho začali chátrající objekt obývat bezdomovci a za záhadných okolností v roce 2006 školka vyhořela. Není bez zajímavosti, že původní vlastník zamýšlel krátce před tragédií postavit na místě školky čtyřpodlažní bytový dům.
V létě 2009 se ve vratislavském Muzeu architektury uskutečnila výstava připomínající 80. let WuWA. Na vernisáži se tehdy sešli zástupci komory a města, kde dohodli, že město věnuje pozemek, když komora školku znovu postaví. Poněvadž se nedochovala žádná situace, museli se umístění školky odhadovat z fotek. Nakonec pomohlo štěstí, když byl při odkryvu nalezen půl metrů pod zemí původní betonový bazén, který byl umístěn osově na krytou pergolu. Dokončení stavby napomohly peníze od sponzorů i Evropské unie. Realizace probíhala přes zimu a zabrala pět měsíců. 24. ledna byl objekt slavnostně otevřen a dnes slouží k pořádání přednášek, workshopů a výstav.
zaznamenáno při prohlídce stavby se Zbigniewem Maćkówem, 25. října 2014
Autor: Petr Šmídek, 20.12.14
Návštěvnost: 24117 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.