Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Chráněná dílna 'Dobroty s příběhem'

Autor: MMM-architekti | Pavlína Macháčková, Klára Makovcová
Adresa: Kiliánská 367, Davle, Česká republika | mapa
Web: www.dobrotyspribehem.cz
Investor: Portus Praha o.s.
Realizace: 05.2013 - 06.2014 Zastavěná plocha: 130 m²

Vizualizace: Tomáš Legner
Grafický design: Robert V. Novák

Občanské sdružení Portus Praha se již 12 let věnuje práci s mentálně postiženými klienty.
Původně mělo sdružení Portus Praha sídlo v Horním Maxově a jeho cílem byla transformace tamního ústavu sociální péče pro lidi s mentálním postižením. Za dobu existence vybudovalo občanské sdružení dva objekty chráněného bydlení / celkem pro 19 klientů/ s celoročním provozem a sociálně – terapeutickou dílnu pro výrobu nakládaných hermelínů a utopenců v obci Slapy. Sdružení přispívá i na další projekty směřující k integraci lidí s mentálním postižením, viz webové stránky o.s. PP.
V květnu 2010 vypsalo o.s. PP výběrové řízení na projekt nové chráněné dílny pro výrobu nakládaných hermelínů a utopenců v Davli. Oslovilo několik desítek architektů a vybralo pět z nich pro zpracování nového projektu dílny. Pro realizaci byla vybrána varianta domu „stavebnice billboardu“ z dílny MMM-architekti.

Urbanistické a architektonické řešení stavby:
Parcela se nachází na levém břehu Vltavy, od které jí dělí hlavní komunikace směr Štěchovice – Praha. Z druhé strany je parcela ohraničena strmým zalesněným východním svahem, ze severu navazuje na různorodou stávající zástavbu. Parcela je tedy volná a nedrží uliční frontu. Stavba v podélném směru kopíruje stávající zástavbu, ale svou hmotou ji předstupuje o 1,5m.

Koncept návrhu:
Dům u hlavního toku na Prahu, u silnice a u řeky – dům jako Billboard.
Dům z dřevěných kostek evokující učební pomůcku pro děti, každá kostka jedno písmenko.
Reklamní poutač na „DOBROTY s PŘÍBĚHEM“.
Dům svým tvarem připomínající parník s komínem a kapitánským můstkem.
Modulární architektura jako koncept stavebnice pro zjednodušení, zlevnění a prefabrikaci stavby.
Stavba byla původně navržena jako čtyřpodlažní. Dominantu tvořily 2 věže, jedna jako kapitánský můstek na severním konci stavby, směrem ke stávající zástavbě s výškou 14m. Druhá byla navržena vzadu a pouze jednopodlažní – 10,5m, tvořící komín parníku. Věže sloužily zároveň jako komunikační jádra s výtahy a schodišti. Dům byl pak navržen jako dvoupodlažní o výšce 7m. Základní princip stavby je modul 3,5 x 3,5m = kostky. Některá modulová pole jsou pevná, jiná celá prosklená. Prosklená pole se dají zavřít posuvnými okenicemi na fasádě objektu. Hlavní princip je koncept kostek - kostka má 6 stran, takže celá strana je z jednoho materiálu.
V interiéru jsou místnosti členěny podle modulového systému a je možná vysoká variabilita vnitřních prostorů.
Na fasádě viditelné z hlavní komunikace jsou v návrhu do fasádních desek a posuvných okenic laserově vyřezána písmena skládající nápis „DOBROTY s PŘÍBĚHEM“ jako poutač.
Přilehlý parter také drží rastr kostek. Původní neatraktivní plocha byla nahrazena zpevněnými plochami a zelení pro pobyt venku v letních měsících.

Konstrukční a technické řešení:
Stavba je v nestabilním podloží založena pomocí systému železobetonových pilotů do hloubky 3,5m. Objekt je navržen jako dřevěný skelet - modul 3,5 x 3,5 x 3,5m. Sloupy a průvlaky tvoří dřevěný rám z profilů 220 x 220mm. Stropy jsou dřevěné tl. 300mm.
Fasáda je tvořena ze sendvičových dřevěných překližkových panelů s vnitřní tepelnou izolací o tloušťce 350mm. Interiérové stěny jsou také z dřevěných příček opláštěných sádrokartonovými deskami. Výplně otvorů jsou skleněné v černých lakovaných dřevěných rámech. Použito je bezpečnostní izolační dvojsklo. Proti nežádoucím tepelným ziskům a ztrátám z prosklených polí jsou na fasádě umístěny posuvné okenice, kterými je možné celý objekt zavřít a regulovat tak teplotu v interiéru. Posuvné okenice jsou taktéž z překližek s otvory pro přívod denního světla. Povrchy ve všech výrobních místnostech jsou omyvatelné.

Stavba 1. etapy:

První etapa dílny byla z finančních důvodů postavena pouze v rozsahu 11 kostek - necelé přízemí.
Písmena na fasádě dávají dohromady zatím jen „PŘÍBĚH“, v budoucnu je plánováno stavbu dokončit v celém rozsahu.
Dispoziční řešení bylo nutné přeprojektovat a prostory zminimalizovat pouze na provoz dílny se sklady, šatnami, malým občerstvením a kanceláří.
Stavba vznikla za podpory veřejnosti, která přispěla pomocí sbírky AKCE CIHLA.
Stavba 1.etapy probíhala s přestávkami jeden rok. Od února je dílna v provozu pro klienty a od léta funguje i občerstvení pro veřejnost – můžete ochutnat čerstvé dobroty rovnou na místě - je otevřeno denně.
Nakládané hermelíny i utopence z Davle patří k oblíbeným pochoutkám i v pražských kavárnách a divadelních barech.
Návrh chráněné dílny byl v roce 2010 nominován na ocenění Young Architect Award.
MMM-architekti

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 08.12.14
Návštěvnost: 28941 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Bohulibý záměr, chválihodný projekt! michal 09.12.14 12:25
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.