Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Muzeum sklářství – KAROLINKA

Autor: Karel Janča
Kurátorka expozice: Alena Podzemná
Námět, koordinátorka expozice: Lenka Denkocy
Grafický design, logotyp: Klára Jančová
Adresa: Nábřežní 545, Karolinka, Česká republika | mapa
Projekt: 2013 Realizace: 2014
Užitná plocha: 130 m²

Město Karolinka se dostalo do všeobecného povědomí především díky sklářskému průmyslu. Ten zde byl založen už v letech 1861 – 1862, následně zde byla otevřena sklárna Karolinina Huť. Zakladatel Salomon Reich huť pojmenoval po své matce. Podle ní byl také na přelomu 40. – 50. let 20. století odvozen i dnešní název města. Umění zdejších sklářů bylo a je známé i za hranicemi naší republiky. Úspěchy skláren dokládal export jejich produkce (ve výši 70%) do celého světa. Hlavní sortiment sklárny představovalo užitkové stolní sklo a především dekorace skla drahými kovy. Karolinská sklárna tvořila po celá léta zdroj obživy pro mnoho generací v regionu. Postupem doby a také díky hospodářským potížím byla výroba ve sklárně postupně utlumována. V současné době zde probíhá pouze dekorace skla.
Vzhledem k regionálnímu významu města a jeho bohaté - více jak 150 leté tradici výroby a zpracování skla - bylo už delší dobu uvažováno o zřízení muzea, jež by vzdalo hold sklářským mistrům, místním lidem a zachycovalo umění „hrdého“ řemesla pro následující generace.
K tomuto účelu byl vedením města vybrán opuštěný objekt bývalé mateřské školky na ulici Nábřežní, pro umístění vlastní expozice potom východní jednopodlažní blok.
Objekt je nyní přístupný novým centrálním vstupem - tubusem z ulice Nábřežní. V návaznosti na tuto komunikaci je řešena potřebná doprava v klidu. Tubus - krček je průchozí i do dvorní části. Prostor dvora skýtá potenciál pro pořádání workshopů, společenských akcí či případnou expanzi expozice.
Vlastní expozice potom sestává z hlavní výstavní plochy s recepcí a vedlejší otvory (kukátky) propojené „audiovideo-místnosti“. Sociální zázemí je společné se sousedními aktivitami budoucího víceúčelového kulturního centra.
Tvorba zde měla ne zcela standartní postup. V době návrhu jsme tvořili expozici muzea bez libreta, tvořili jsme prostor pro zatím nekonkrétní skleněné exponáty. Výsledkem jsou sestavy monumentálních atypických kovových výstavních vitrín dělící potemnělý „nepřítomný“ prostor a směřující pohyb návštěvníků expozicí doplněnou grafickými panely.
„Své libreto“ jsme založili na kontrastu. Kontrastu těžké tvrdé pevné oceli, ve které je vystavováno lehké křehké sklo, na kontrastu šera a světla, ve kterém dáme vyniknout exponátům a potlačíme „vše okolo“. Jsou zde přítomny ony kontrasty tvrdé sklářské práce, kdy ve strohém industriálním prostoru vzniká v žáru ohně z tvrdé práce křehký záhy tak studený čirý „výsledek.“ Je zde účasten protiklad výrobků vznikajících z hornin podobnou cestou, kdy výsledek je tak jiný.
Karel Janča
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 26.11.14
Návštěvnost: 33268 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.