Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Hospic Djursland

Autor: C.F. Møller Architects
Adresa: Strandbakken 1, Følle Strand, Rønde, Dánsko | mapa
Web: www.hospicedjursland.dk
Investor: Den Selvejende Institution Ejendommen Hospice Djursland
Náklady: 5 375 000 Euro Realizace: 2006-07, 2010-11
Soutěž: 2006 Užitná plocha: 1900 m²

Hospic Djursland je léčebné zařízení s kapacitou patnácti lůžek, které leží na okraji města Rønde s nádherným panoramatickým výhledem na mořský záliv a město Aarhus. Nejdůležitějším hlediskem při návrhu hospice byla snaha o kvalitní prostor pro důstojné zakončení života. Proto byl kladen důraz na práci s terénem, orientaci výhledů a celkové souznění objektu s okolní poklidnou krajinou. Vznikla tak jednoduchá přízemní hmota se zakřiveným půdorysným tvarem, která se severní pevnou fasádou vymezuje vůči okolní zástavbě a jižní fasádou, kde jsou umístěny veškeré pokoje, se otevírá do zálivu.
Půdorys je řešen jako pěti - trakt se dvěma navzájem propojenými chodbami, mezi nimiž jsou čtyři atria, zázemí a společenské prostory. Vnitřní dlouhé chodby tak nejsou pouze nutným komunikačním koridorem, ale stávají se příjemným místem setkávání. Důraz byl kladen na dostatečné dimenze jednotlivých prostor i na jejich různorodost. Nechybí recepce, malý sál, smyslová zahrada a nezbytné zázemí hospice. Hospic se netváří jako instituce, naopak z něj sálá domácí atmosféra. K tomu přispívá i měděné oplechování a jemný rastr dřevěných latí na fasádě, které stárnou spolu se svými obyvateli. Dům poskytuje velmi příjemnou fyzickou i duchovní rovnováhu nejen pro pacienty, ale také pro příbuzné či zaměstnance.
Samotné pokoje jsou příjemně zařízeny. Mají vlastní terasy a dostatek denního světla. To proniká střešními světlíky ze severu i do hloubky dispozice přímo nad nemocniční lůžko a do koupelny.
Zahrady, které se nachází kolem budovy, kladou velký důraz na aspekty zraku, čichu, doteku a zvuku, stejně jako celkovou dostupnost pro pacienty a to i pro ty, kteří jsou připoutání pouze k lůžku. Díky oblým tvarům, výklenkům či různým povrchům a materiálům si zde každý může najít své zákoutí.
Barbora Jandová
Zdroj: Barbora Jandová
Vložil: Petr Šmídek, 30.10.14
Návštěvnost: 27943 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.