Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Nové mistrovské domy Bauhaus

Autor: Bruno Fioretti Marquez Architekten | Pietro Bruno, Donatella Fioretti, Josè Gutierrez Marquez
Adresa: Ebertallee 59, Desava, Německo | mapa
Web: www.meisterhaeuser.de
Projekt: 2010 Realizace: 2014

Součástí školního areálu Bauhaus v Desavě byly také mistrovské domy učitelů. Dům pro ředitele stál v borovicovém lese o samotě, zatímco zbývající tři dvojdomky učitelů měly identický půdorys a musely se tísnit na menších parcelách. Během 2. světové války byl však Gropiův dům společně s polovinou domu pro László Moholy Nagye zničen. Zatímco zbývající dvojdomky byly před patnácti lety zrekonstruovány a uvedeny do původního stavu, tak o osudu zbořených domů se vedly dlouhé diskuze, zda by se mělo jednat spíše o identické repliky nebo naopak by domy měly být současnou výpovědí. Nově otevřené mistrovské domy od berlínského ateliéru B

runo Fioretti Marquez jsou pro jednu skupinu kritiků příliš zdrženlivé a pro druhou zase radikální. Při obnově dvojdomu László Moholy Nagye šlo zkopírovat sousední mistrovské domy, ale ke Gropiovu domu se nedochovala dostatečná dokumentace. Autoři vítězného projektu se především snažili o „urbanistickou obnovu“ areálu. Pokusili se najít optimální rovnováhu mezi původních vzhledem a současným využitím pro Nadaci Bauhaus Dessau. Z dálky mohou návštěvníci tušit, jak celý komplex mistrovských domů kdysi vypadal, ale při bližším pohledu každý jasně rozpozná, že se jasně jedná o současnou stavbu. Architekti sami chtěli „volbou materiálu, textu a drastické redukce detailů jasně odlišit mezi původním a obnoveným.“
Oba domy jsou odlity z izolačního betonu. Zasklení okenních otvorů bezrámově lícuje s fasádou. Vnitřní dispozice se od původního stavu diametrálně liší. Některé z místností mají výšku až přes tři patra, což koresponduje s jejich budoucím využitím pro pořádání výstav, koncertů, přednášek a rozšíření dokumentačního centra.
Autor: Petr Šmídek, 26.10.14
Návštěvnost: 28968 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.