Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Petronas Twin Towers

Autor: César Pelli
Adresa: Kuala Lumpur City Centre, 50088, Kuala Lumpur, Malajsie
Web: www.petronastwintowers.com.my
Realizace: 1992-98 Výška: 452 m
Počet pater: 88 Užitná plocha: 395000 m²

"Podle Lao Tse, realita prázdného objektu je v prázdnu, nikoliv ve zdech, které jej vymezují. Mluvil samozřejmě o duchovní realitě. Ta je také realitou dvojčat Petronas Towers. Síla prázdna vzrůstá a vytváří pěším mostem a jeho podpůrnou strukturou portál do nebes - bránu do nekonečna."
Cesar Pelli, 1995

Provoz

29 rychlostních dvoupatrových výtahů v každé věži, 10 eskalátorů v každé věži, Skybridge mezi věžemi je dlouhý 58,4 m a výška jeho podlahy je 170 m nad úrovní ulice.

Půdorys

Návrh budovy vychází z tradiční islámské geometrie, ve které je složitost metaforou nepostižitelnosti Boha. Tvar půdorysu je odvozen od osmicípé hvězdy, do níž je vloženo osm půlkruhů pro vytvoření šestnáctistranného tvaru. Dva čtyřicetiposchoďové válce přilepené k věžím zesilují význam budovy jako brány.

Nejvyšší stavby, Cheopsovou pyramidou počínaje a Sears Tower v Chicagu konče, se vždy nacházely na západě. To vše se však změnilo roku 1997, kdy byly v Malajsii dokončeny tehdy nejvyšší Petronas Towers.
Pelliho dvojčata - postavená pro Petronas, státní naftařskou společnost - představují svým tvarem obraznou a doslovnou bránu do Kuala Lumpur City Center, rozlehlého města ve městě, jehož duchovním otcem je předseda vlády Mahathir Mohamad. Navzdory kritice nového centra hlavního města, které má přibližnou rozlohu jako 9 Empire State Buildings ve městě velikostně srovnatelným se San Diegem, a pochybám o udržení krkolomného růstu malajské ekonomiky jako v posledních osmi letech, je Mahathir odhodlaný vytyčený plán dokončit.
Pelli byl obviňován z vytvoření návrhu, který byl jednoznačně malajský, přestože v okolí bylo jen velmi málo toho, co by inspirovalo k malajskému tvarosloví. Nejvýznamnější budovy ve městě byli postaveny britskými kolonialisty a městské komerční stavby odpovídají neurčitému mezinárodnímu stylu. Jediná pravdivá malajská archetypální tradice je jedno či dvouposchoďový bymbusový dům s doškovou střechou. Pelliho vlastní komentář: "Snažil jsem se reagovat na podnebí, na převažující islámskou kulturu a na podstatu tvarů a vzorů tradičních malajských budov".
Pelliho neobyčejné užití materiálů se odráží v dokončených interiérech, které jsou odvozeny od vzorů a materiálů užívaných v regionálním umění. Surau a kaple jsou včleněny do budovy umožňujíce muslimským pracovníkům kanceláří provozování modliteb klečíce k Mecce. K zachování pohledů limitovaných různou intenzitou denního světla byla okna navržena jako horizontální průběžné stuhy opatřené slunolamy, které společně s broušenou nerezovou ocelí a sklem věží působí lehce a tropicky.
Symetrické věže spojené skybridžem ve 42. poschodí poukazují na formu brány. Každá věž má svou vlastní kompoziční vertikální osu, nicméně celková kompozice je utvářena kolem hlavní osy položené mezi oběma věžemi. Podle Pelliho je právě toto mystické prázdno, nikoli rekordní výška budovy, hlavním faktem, který dává Petronas Towers nezaměnitelnou identitu.
Zdroj: J. Dupré
Vložil: Jan Kratochvíl, 24.08.05
Návštěvnost: 63720 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Petronas Twin Tower Azaiddy Abdullah 04.11.09 05:00
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.