Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Obřadní síň Mnichov-Riem
Aussegnungshalle München-Riem

Autor: meck architekten | Andreas Meck
Adresa: Am Mitterfeld 68, Trudering, Riem, Mnichov, Německo | mapa
Investor: město Mnichov
Realizace: 2000 Soutěž: 1997

Spoluautor: Stephan Köppel
Spolupráce: Peter Fretschner, Susanne Frank, Evi Krebs, Alfred Floßmann
Umělecká spolupráce: Hermann Bigelmayr
Zahradní architekt:
Axel Lohrer, Ursula Hochrein

Hřbitov v Riem byl založen v roce 1913. Od roku 1937 je hřbitov připojen k Mnichovu. V roce 2001 byl hřbitov rozšířen také na protější stranu ulice, kde se nyní nachází nová smuteční hala a technické zázemí pro celý areál hřbitova (o rozloze 7,5 hektaru s kapacitou až 3700 hrobů). Smuteční síň zastřešená výraznou horizontální deskou představuje střed celého území. Jednoduše členěná betonová stavba vytváří za kamennou obvodovou stěnou tiché místo k rozjímání. Na louce za smuteční síní jsou v řadách rozmístěny lehce vystupující hroby. Řady náhrobků jsou mezi sebou odděleny nasucho vyzděnými stěnami . Celé území je doplněno devítimetrovou instalací „Kříž v ničem“ od sochaře Hermanna Bigelmayra.Nová hřbitovní budova se nachází přímo naproti vstupu do starého hřbitova. V plynoucí krajinně parku Riem působí objekt svým přísným obdélníkovým tvarem téměř jako klášter.
Prostá a jasně členěná budova vytváří společně s drsnou obvodovou stěnou místo pro ticho. Území je rozčleněno trojicí dvorů. Prostřední klidný vstupní dvůr je výchozím bodem pro další cesty návštěvníků směřující do hřbitova, do obřadní síně, do márnice a ke vstupu do staré části hřbitova.
Objekt je koncipován jako těžký objekt vyrůstající ze země: dub, cortenová ocel a kámen (beton a přírodní kámen) utváří celkový obraz stavby. Všechny materiály zůstaly ponechány jako masiv bez dalšího povrchového ošetření. Jejich přirozené stárnutí bude připomínat koloběh života.
Pod kamennou střechou se ukrývá smuteční síň: kostka z hladce opracovaného dubového dřeva, které je v přímém protikladu k drsným stěnám z lomového kamene i kamenné podlaze.
Pocity ve smuteční síni ovlivňují teplé odstíny obklopujících dřevěných stěn. Sakrální do sebe uzavřený ráz stavby brání jakýmkoliv venkovním výhledům. Zlatavá vodní hladina dodává objektu meditativní rozměr a propůjčuje vnitřnímu prostoru jedinečné světlo i atmosféru. Ze smuteční síně vede cesta rakve přes kryté nádvoří kolem umíráčku po křupajícím štěrku na hřbitov, kde se před vašima očima objeví 'velký kříž' a pohřební plochy připomínající krajinu s ostrovy mrtvých.
meck architekten
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 26.08.14
Návštěvnost: 16413 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.