Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bytový dům Waisenstrasse

Autor: Atelier Zafari.Architecture | Sohrab Zafari
Spolupráce: Thomas Zeissig, Daniel Behnke, Roger Mandel
Adresa: Waisenstraße 30, Berlín, Německo | mapa
Realizace: 2014 Plocha pozemku: 520 m²

V malebném zákoutí nedaleko Koolhaasova holandského velvyslanectví vznikl pozoruhodný bytový dům. Postranní berlínském ulička Waisenstraße stojí za návštěvu i proto, že se zde nachází zbytky středověkého městského opevnění a předchůdce neslavně proslulé Berlínské zdi. Za návrhem bytového domu stojí architekt iránského původu Sohrab Zafari, pro něhož se jedná o první berlínskou realizaci. Skulpturálně tvarovaná hmota s ostře řezaným nárožím a zářivě bílou fasádou jasně vybočuje z racionální blokové zástavby. Na nevelkém pozemku, kde dříve stálo jen několik polorozpadlých garáží, vyrostl šestipodlažní objekt. Z důvodu komplikovaného tvaru zůstávalo místo dlouhou ležet bez povšimnutí. Severozápadní stěna domu navíc musela z požární bezpečnosti zůstat bez oken a být připravená pro další výstavbu v sousedství. Zafari přistoupil k zadání s výzvou a ze všech těchto limitů vytvořil hlavní přednosti svého návrhu, který nakonec nabídl širokou paletu vnitřních prostorů, venkovních dvorů, teras a dokonce i střešní bazén. Přední část pozemku zabírá šestipodlažní hmota rozdělena na tři věžovité formy obsahující podzemní garáž a pět rozlehlých bytů přes celé patro. Dva horní byty jsou navíc uspořádány jako mezonety. Ve dvorní části parcely zbylo ještě místo pro třípodlažní rodinný dům.
Sám Zafari ke svému projekt dodává: „Všechny byty jsou navrženy zcela individuálně. Mezi sebou se diametrálně liší, ale přece společně vytváří jednotu. Nechtěl jsem domem vyplnit stávající proluku, ale napomoci svým návrhem proluku zachovat. Díky rozdílnému světlu dům žije a v průběhu celého dne i ročních období se neustále mění. Dům pomáhalo utvářet světlo a je to na něm stále čitelné.“
Autor: Petr Šmídek, 12.08.14
Návštěvnost: 34994 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.