Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kostel Hohenzollernplatz
Kirche am Hohenzollernplatz

Autor: Fritz Höger, Ossip Klarwein
Adresa: Hohenzollerndamm 202-203, Wilmersdorf, Berlín, Německo | mapa
Web: www.hohenzollerngemeinde.de
Projekt: 1928 Realizace: 30.9.1930 - 19.3.1933
Plocha pozemku: 2447 m²

foto: Jaroslav Mareš, 2012
Evangelický kostel na náměstí Hohenzollernplatz v berlínské čtvrti Wilmersdorf vznikl podle návrhu Ossipa Klarweina z hamburského ateliéru Fritze Högera. Kostel je právem řazen mezi nejvýznamnější příklady meziválečného německého expresionismu.
Do 30. let disponovala církevní obec Wilmersdorf pouze dvěma kostely, přestože po připojení Wilmersdorfu k Berlínu v roce 1920 vzrostla místní populace téměř pětinásobně. V roce 1927 tedy farnost zakoupila pozemek na náměstí Hohenzollernplatz, který by sloužil potřebám severní části obce. Nejprve Otto Bartning předložil svoje dva návrhy a následně se konala architektonická soutěž, kde však porota nevybrala žádný z projektů. Až 26. června 1928 byl zakázkou pověřen hamburský architekt Fritz Höger, u něhož pracoval Ernst-Erik Pfannschmidt, který byl synem významného malíře a profesora na berlínské akademii Ernsta Christiana Pfannschmidta. Způsob získání zakázky tehdy vzbudil širokou diskuzi, poněvadž Högerův (Klarweinův) návrh příliš neodpovídal vkusu běžných návštěvníků kostela. Autorství kostela připadá Ossipu Klasweinovi, který v Högerově ateliéru pracoval již od roku 1921 jako hlavní architekt a jeho návrhy byly publikovány pod Högerovým jménem. Krátce před začátkem realizace se Klarwein přestěhoval do Berlína, aby to měl co nejblíže na staveniště. Základní kámen byl položen 30. září 1930 a slavnostní otevření kostela se konalo po dvou a půl letech 19. března 1933.
Kromě kostela na relativně malém pozemku vznikl také společenský sál, obecní dům, přijímací a spolkové prostory, ubytování sester, mládežnický internát a šest bytů pro duchovní a zaměstnance kostela. Kostel se přimyká k blokové zástavbě Hohenzollernplatz a společně se vstupem do obecního domu a fary utváří uprostřed zalesněného parku komorní dlážděné náměstí. Aby se podařilo naplnit veškeré prostorové nároky, je společenský sál umístěn pod zemí. Hlavní trojlodní prostor (40m dlouhý, 14m široký a 20m vysoký) s bazilikálním osvětlením je utvářen lomenými železobetonovými žebry. Prostor za gotizujícím portálem je 10m široký a 18m vysoký. Věž zvonice měří i s křížem 66 metrů. Mírně se zužující věž vybíhá z hmoty kostela směrem do ulice i přilehlého náměstí.
Rok po dokončení kostela Klarwein opouští nepřátelsky naladěné Německo a odchází se svojí rodinou do Palestiny. Do nového objektu kostela se mezitím nastěhoval mládežnický svaz, poskytovala se tu pomoc opuštěným ženám a ubytování řádových sester. Během 2. světové války by objekt 22. listopadu 1943 zasažen trhavou bombou, těžce poškozen a téměř celý vyhořel, čímž kostel nenávratně přišel o varhany veškeré vnitřní vybavení ze dřeva. Nepoškozené místnosti poté využívalo vrchní velitelství válečného námořnictva a vojenský lazaret. Ihned po válce kostel získal provizorní střechu, ale poslední trosky zmizely až v roce 1953 a po dvou letech se znovu slavnostně otevřel. Skutečná sanace a náprava válečných škod památkově chráněného kostela se odehrála až na přelomu 90. let minulého století.
Projekt
Fotografie
Hivision.cz
Autor: Petr Šmídek, 04.08.14
Návštěvnost: 13275 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.