Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Úpravy Horního náměstí

Autor: HŠH architekti | Petr Hájek, Jan Šépka, Jaroslav Hlásek
Spolupráce: Vít Máslo, Jana Zlámalová
Adresa: Olomouc, Česká republika | mapa
Projekt: 1995-97 Realizace: 1998-2001
Soutěž: 1995

"Náměstí chápeme jako velký pokoj (salón) se vsazenou centrální radnicí, s kašnami a vyspraveným kobercem na podlaze."

Dlažba
Dlažbu uvažujeme jako koberec, který probíhá v jedné úrovni náměstím. Vzor je obrazem jeho vývoje v jednotlivých etapách, které návrh respektuje. Obrubníky a chodníky jsou zapuštěny do jedné úrovně s plochou náměstí. Je zachována skladba dlažeb a materiálů, včetně propsaných kolejových přímek, drobných vysprávek po opravě sítí, a pod. Nerovnosti nejsou pokládány za vadu a zůstaly zachovány.
Všemi poli prostupují jako zlatá stuha mosazné pásky, které mají především za cíl zvýrazňovat směry ploch dlažby. Jedná se o jediný soudobý artefakt, který ukazuje mnohotvárnost historické dlažby a zároveň spojuje koláž různých druhů dlažeb do jednoho celku.

Detaily
Do plochy dlažby jsou vsazeny atypické kanalizační vpusti a poklopy, parkovací body. Společně s mosaznými pásky doplňují historickou dlažbu o soudobé prvky.

Osvětlení
Osvětlení Horního náměstí bylo navrženo lampami s nepřímým osvětlením, které rovnoměrně rozloží světlo po celé ploše náměstí. Lampy byly vyvíjeny jeden rok a získaly všechny potřebné atesty. Po prezentaci prototypu protestoval SÚPP proti jejich instalaci a vydal zamítavé stanovisko. Jako náhradní řešení byly realizovány typové lampy Thorn. Lampy jsou rozmístěny ve dvou okruzích. První, s větší osvětlovací intenzitou, lemuje obvod náměstí. Druhý okruh obíhá kolem radnice a mírně nasvětluje prostor mezi kašnami a loubím. Okruhy jsou doplněny slavnostním nasvětlením dominant a významných objektů.
Koncepce osvětlení celého náměstí byla zvolena tak, aby v parteru došlo k vytvoření stabilní intenzity světla, která by už dále nezasahovala do slavnostního nasvětlení objektů a nechala jej vyniknout. Nasvětlené objekty tak získávají svébytné postavení, nenarušené světlem lamp.

Městský mobiliář
Prvky mobiliáře dotvářejí celkovou atmosféru náměstí představujícího salón. Proto jsou navrženy jako téměř pokojové nebo interiérové. Kompletní sestavu mobiliáře tvoří lampa s nepřímým osvětlením, lavička, stojan na kola a odpadkový koš. Vše je vyrobeno z oceli opatřené černým grafitovým nátěrem, pouze lavička má sedák i opěrák ze švestkového dřeva. Doplňkem jsou informační tabule k významným objektům, umístěné jak v dlažbě, tak i na fasádě domů.

Model města
Doplňkem mobiliáře je informační model města, zhotovený a odlitý z bronzu, umístěný na terazzovém soklu. Model nahrazuje tradiční tabulový informační systém. Je umístěn tak, aby umožňoval dobrou orientaci.

Projekt
Fotograf
Ester Havlová
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 15.08.07
Návštěvnost: 79624 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
citát Lukáš Beran 08.09.08 19:18
... Viktor Vlach 09.09.08 10:01
soudobý artefakt Petr 09.09.08 20:11
nefunkční lavičky Pavel kol. 09.09.08 21:26
Petře... Viktor Vlach 10.09.08 09:45
pohádka o zlaté stuze 10.09.08 22:21
dodatek k pohádce sengge 10.09.08 22:24
srovnávání nesrovnatelného sengge 10.09.08 22:27
ad Pavel kol. Petr 11.09.08 06:33
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.