Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Radnice Lalín

Autor: Mansilla+Tuñón Arquitectos | Luis Moreno Mansilla, Emilio Tuñón Álvarez
Spolupráce: A.Regueiro, M.Peralta, M.Langarita, A.del Arenal, A.Nakano, B.Silva
Adresa: Rua da Habana, Lalín, Španělsko | mapa
Web: www.lalin.org
Projekt: 11.2004 - 07.2005 Realizace: 11.2005 - 02.2011
Soutěž: 11.2004

Zatímco současnost je utvářena právě nyní, pak minulost s budoucností mohou nabývat novou podobu. S každým okamžikem, každý nový čin umožňuje opravu toho, co již bylo vytvořeno a také propůjčuje novou podobu tomu, co by teprve mělo být uděláno. Projekt se soustavně proměňuje a stává součástí kolektivní paměti.
S tímto proměnlivým scénářem s minulostí i budoucností v neustálém zrodu se jediným jistým prvkem stává NADĚJE; jediná tvář umožňující hledět do reality.
Architektura uprostřed těchto změn zaměřuje svoji pozornost na širší způsoby chápání považující definování prostoru jen jako malou část úkolu nazývaného: budování UMĚLÉHO PROSTŘEDÍ a ATMOSFÉRY, kde se mohou odehrávat lidské aktivity. Jde o určitý způsob MOBILIZACE SVĚTA, v němž je hlavním nástrojem při komunikaci mezi jednotlivými částmi a společným CÍLEM vytvoření SCÉNÁŘŮ ROZHODNUTÍ, které budou podněcovat společnou identitu.
Návrh radnice města Lalín tak osciluje mezi přesností a pravděpodobností. Každý návštěvník může uvnitř ANTIMONUMENTÁLNÍ STAVBY, podobně jako je u mraků, jen tušit proměnlivé tvary odvozené z vlastních představ. Z různých výkladů přitom vzniká KOLEKTIVNÍ IDENTIFIKACE: někteří v objektu vidí TECHNOLOGICKOU KELTSKOU VESNICI, jiní pak barevné mraky, společenský palimpset, vzorovanou látku a podobně.
Navržená OTEVŘENÁ KOMPOZICE vznikla na matematickém podkladě definujícím způsob chování, který má výrazný dopad na dialog s autistickým okolím. Zvolený způsob dává přednost ROZČLENĚNÍ před kompaktními věcmi, TRANSPARENCI před neprůhlednými objekty a ROZLÉVÁNÍ před vymezujícím se; po sociální a architektonické stránce je objekt bez jakékoliv hierarchie.
Výsledkem je způsob vzájemné konfrontace, o níž si myslíme, že nás permanentně obklopuje, a také důležitost jejího znásobení, zesílení a rozlišení vztahů mezi LIDMI a NE-LIDSKÝM, což je hlavní otázkou při utváření přítomnosti, při níž nejsme více ani méně nic jiného, než jen malou součástí světa, který se neúnavně a bez přestávky stále otáčí...
Mansilla Tuñón Arquitectos
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 22.06.12
Návštěvnost: 24632 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.