Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Rozšíření umělecké školy v Glasgowě

Autor: Steven Holl
Spoluautor: JM Architects
Adresa: 167 Renfrew Street, Glasgow, Velká Británie | mapa
Web: www.gsa.ac.uk
Náklady: 62 000 000 Euro Realizace: 2010-14
Soutěž: 2009 Užitná plocha: 11250 m²

V roce 2009 proběhla silně zastoupená mezinárodní soutěž na rozšíření ikony hnutí Arts & Crafts, v níž se prosadil projekt newyorského architekta Stevena Holla. V následujících pěti letech vyrostla naproti umělecké školy od Charlese Rennie Mackintoshe pokládané za mistrovské dílo Art Nouveau nová fakulta designu, která byla pro studenty otevřena 1. dubna 2014. Hollův návrh se s Mackintoshovou školou vzájemně doplňují. Nový objekt zůstává z vnějšků zdrženlivý. Strohou hmotu obaluje transparentní matná fasáda s komponovanými plochami z čirého skla propouštějícího do ateliérů dostatek denního světla a naopak v noci celou stavbu rozzáří. Velká pozornost byla přikládána tomu, aby se v nové skleněné fasádě příliš nezrcadlila sousední slavná škola. Holl ke svému návrhu se štědrým rozpočtem přesahujícím padesát milionů liber dodává: „Nechtěli jsme Mackintoshovu stavbu kopírovat nebo napodobovat; to by bylo špatné, kýčovité a neuctivé. Místo toho stavíme k Mackintoshově škole, která má tlustou kůži a štíhlé kosti, protihráče, který má naproti tomu tenkou kůži a silné kosti.“ Historická stavba přesto poskytuje řadu inspirací, které jsou v novém objektu moderním způsobem interpretovány. Strohé ateliéry bělostně září a nabízí „čisté plátno pro kreativní práci studentů.“ Architekti se snažili přinést do ateliérů a dílen dostatek denního světla, tak jak se to před více než sto lety podařilo Mackintoshovi. Steven Holl proto na mnoha místech vkládá do objektu „voids of light“ (světelná prázdna), což je trojice kulatých šikmých světlíků, kudy jsou do vnitřku budovy přiváděny sluneční paprsky.
Autor: Petr Šmídek, 29.05.14
Návštěvnost: 30363 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
MEK peetr 30.05.14 02:40
Re: MEK Petr Šmídek 30.05.14 08:51
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.