Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Muzeum Bazén
Musée La Piscine / Musée d'art et d'industrie André Diligent

Autor: Albert Baert, Jean Paul Philippon
Adresa: 23, rue de l'Espérance, Roubaix, Francie | mapa
Web: www.roubaix-lapiscine.com
Náklady: 13 000 000 Euro Realizace: 1927-32, 2000
Užitná plocha: 6300 m²

Muzeum La Piscine (Bazén) se nachází ve stotisícovém severofrancouzském městě Roubaix u belgických hranic. Muzeum, které nese jméno po místním rodákovi a významném politikovi André Diligentovi, obsahuje rozsáhlé umělecké a průmyslové sbírky umístěné v art-decovém interiéru bývalých lázní.
Původní objekt lázní navrhl v letech 1927-32 lillský architekt Albert Beart do okrasné zahrady zámožné textilní průmyslnické rodiny. Baert již měl předchozí zkušenosti s budováním městských lázní v Lille nebo Dunkerque. Půdorysné schéma objektu vychází z kláštera, který je usazen do prostředí růžové zahrady. Zaklenutí centrálního prostoru s bazilikálním osvětlením a mohutnou půlkruhovou vitráží v bazénu navozovalo téměř sakrální atmosféru. Po obou delších stranách bazénu se nacházely dvě podlaží s převlékacími kabinami, odkud byl výhled do zahrady. Kromě bazénu se v lázních odehrávaly další služby kadeřníka, pedikúry a prádelna. V roce 1985 však lázně přestaly sloužit své funkci a po přestavbě na muzeum se objekt znovu otevřel v roce 2000. Za přestavbou lázní stojí pařížský architekt Jean-Paul Philippon, jehož ateliér ACT v 80. letech úspěšně přebudoval vlakové nádraží Gare d'Orsay na muzeum impresionistických děl. Na místě sousední textilní továrny, z níž zůstalo jen obvodové zdivo, Phillipon umístil novou vstupní část a doplňkové prostory ke krátkodobým výstavám. S budováním stálých muzejních sbírek se v Roubaix začalo v roce 1835, kdy řada místních textilních továren začala dodávat svoje vzorky. Na sklonku 19. století muzeum přesídlilo do místní školy ENSAIT a bylo jedním z prostředků „ke vzdělávání místních dělníků, předáků a výrobců textilu.“ Za tímto účelem se do muzea začaly kromě látek pořizovat také publikace, výtvarné umění, vědecké přístroje a průmyslové výroky. Při vpádu německých vojsk na francouzské území se muzeum v roce 1940 na dlouhou dobu zavřelo. Od roku 1990 byly malé části sbírek vystavovány na radnici v Roubaix, ale plnohodnotné zprovoznění muzea nastalo až po roce 2000 v přestavěných lázních.
Autor: Petr Šmídek, 18.05.14
Návštěvnost: 18813 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.