Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Víkendový domek – Pump House

Autor: Branch Studio Architects | Nicholas Russo, Brad Wray
Adresa: Victoria, Austrálie
Projekt: 2012 Realizace: 2012 - 2013
Užitná plocha: 62 m²

Architektonické dílo je obvykle výsledkem zdlouhavého procesu navrhování, projektování a stavění, při němž je vize komunikována s klientem i stavitelem, a to především skrze detailní projektovou dokumentaci a bezpočet variant...
Pump House* se lišil. Byl postaven a jeho obraz z velké části vytvořen majitelem během volných víkendů a deštivých pondělků. Tato kompaktní stavba, již lze přemístit, je spíše výsledkem důkladné diskuse než produktem projektování... čímž nechceme zlehčovat pečlivé zvažování věnované detailům.
Naše účast měla v tomto případě spíše neformální povahu; konzultace během navrhování i stavění směřovaly výhradně k architektonickým detailům a celkovému estetickému vyznění.
Během dřívější spolupráce s majitelem (tesařem) na několika náročných projektech jsme často dospěli k úvahám o malých objektech, jež by byly konstrukčně jednoduché a zároveň architektonicky působivé. Pravidelně jsme debatovali o hledání alternativy k běžným “katalogovým” domům a nechtěli jsme připustit, že by se architektonické řešení, jednoduchost konstrukce a finanční dostupnost musely vzájemně vylučovat.
Pump House je průsečíkem těchto tří předpokladů a v podstatě jakýmsi architektonickým prototypem, jenž testuje naši odpověď na toto letité dilema... Představuje v podstatě koncepční model 1:1 vzešlý z našich diskusí a předešlých zkušeností.
Dům oslavuje obyčejnost. Je nekompromisní ve své jednoduchosti, s pevným odhodláním sleduje skromnou, přesto zásadní myšlenku vyloučení nepotřebného. Materiály používané v zemědělství (vlnitý plech, málo kvalitní překližka a surové řezivo) jsou dány dohromady s pomocí starých řemeslných postupů (na míru vyrobená okna, dveře a další truhlářské prvky), aby tak vniklo něco mnohem více než jen spojení jednotlivých částí. Kompaktní vnitřní prostory jsou organizovány kolem středového obslužného jádra.
Zpola-trvalá stavba sedí měkce na svém místě, přizpůsobena hrázi rybníka, na hranici mezi pastvinami a okolní buší. Velké prosklené plochy spolu s orientací sever–jih umožňují pronikání denního světla i otevřené krajiny dovnitř...
Původním zadáním bylo cosi jako prostor – přístřešek pro čerpadlo na vodu a další farmářské vybavení; a zároveň místo, kde by si majitelé mohli dát šálek kávy, když se o víkendu zastaví za Georgem – svým koněm... A přestože nakonec vzniklo cosi o poznání náročnějšího, skromnost původní ambice je stále zřejmá.
Pump House není napojen na žádnou infrastrukturu, je tedy zcela soběstačný, vybaven barely na dešťovou vodu, kamny na dřevo a solárními panely.
NR.

* Pump House = studna; ve smyslu utilitárního domku/stavbičky chránící obvykle studnu a čerpadlo
Kráceno redakcí.
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 14.04.14
Návštěvnost: 36077 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.