Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Geologické naučné centrum

Autor: PALK Architekci
Spoluautor: Marta Czarnomska-Siecke, Piotr Hardecki, Krzysztof Łaniewski-Wołłk, Łukasz Stępniak
Adresa: ul. Daleszycka 21, Kielce, Polsko | mapa
Web: www.geopark-kielce.pl
Realizace: 2012 Soutěž: 2008
Užitná plocha: 2778 m² Plocha pozemku: 13551 m²

Město Kielce bylo v historii významné centrum těžby a zpracování vápence a kovových rud. Po těžbě zbyly ve městě a jeho okolí povrchové lomy a vybrané z nich byly prohlášeny za geologické rezervace. Krasová oblast je bohatá i na archeologické nálezy a významná místa jsou propojena regionální archeologicko-geologickou naučnou stezkou.
Přímo na území města Kielce se nacházejí tři geologické rezervace sdružené do Geoparku Kilece. Jedním z nich je i vápencový lom Wietrznia ležící na východním okraji města, prohlášený za přírodní rezervaci v roce 1999. Těžba vápence pro výrobu vápna a stavebního kamene zde začala na konci 19. století a po ukončení provozu v roce 1974 zbyly na místě tři víceúrovňové jámy o celkové délce 900m. Po dně jam vede naučná stezka na jejímž konci se nachází budova geologického naučného centra. Investorem i majitelem centra je městská příspěvková organizace Geopark Kilece.
Novostavba centra se nachází na jihovýchodním okraji rezervace na vyvýšeném místě s krásným výhledem na panorama hřebene Svatokřížových hor. Návrh varšavské architektonické kanceláře PALK vzešel z architektonické soutěže uskutečněné v roce 2008.
Záměrem autorů bylo vytvořit architekturu, která přirozeně splyne s krajinou. Architektonické cíle dosáhly zejména tvarováním střešních částí budovy a důsledným používáním místních přírodních materiálů dřeva a kamene. Hmota domu vychází z tvaru hald s hlušinou, které se při těžbě postupně navršily na okraji lomu v místě stavby centra. Stěny jsou obloženy štípaným křemencem a dřevěné nosné konstrukce jsou z lepených smrkových profilů. Zelená střecha je osázena rostlinami, které běžně rostou v okolí budovy. Střecha je bez omezení přístupná návštěvníkům a z tohoto místa mohou také zahájit venkovní prohlídku geoparku.
Dvojitá fasáda spolu s roletami umístěnými ve vnitřní mezeře chrání interiér budovy před přehřátím. V letním období zůstává mezera fasády provětrávaná a naopak v zimě se uzavře a vzduch předehřátý v mezeře se používá pro vytápění vnitřních prostor centra.
Tvar terénu lomu se promítá i do venkovních veřejných prostorů souvisejících s provozem centra. Jedna rovinatá plocha tvoří předprostor budovy centra u hlavního vstupu a další, o něco níže položená, plocha je vyhrazena pro parkování návštěvníků a zaměstnanců centra.
Vnitřní expozice je atraktivní a nápaditá s motivem pohybu po mořském dně. Návštěvník pohybující se pro rampě získává postupně informace o změnách životního prostředí v celém období devonu. Na závěr se posadí do makety rakety (5D kino) a proletí se všemi geologickými obdobími a vrstvami až do žhavého centra planety země a zpátky na zem. Návštěvník může, ale centrum využít pouze jako místo občerstvení, po pěší prohlídce venkovního geoparku aniž by musel navštívit expozici.
Vladimír Balda
Zdroj: Vladimír Balda
Vložil: Petr Šmídek, 25.02.14
Návštěvnost: 24026 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.