Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Regionální knihovna a archiv
Archivo Regional de la Comunidad De Madrid, Biblioteca Regional de Madrid Joaquín Leguina

Autor: Mansilla+Tuñón Arquitectos | Luis Moreno Mansilla, Emilio Tuñón Álvarez
Spolupráce: M.Peralta, A.Prats, O.Aguayo, J.Gimeno, A.Regueiro, F.García-Pino, M.Linares, D.Nadal, R.Reininge
Adresa: Celle de Castelló 123, Calle Ramírez de Prado 3, Madrid, Španělsko | mapa
Web: www.madrid.org
Realizace: 2002 Soutěž: 1994
Užitná plocha: 40000 m²

foto: Petr Šmídek, 2007
Regionální knihovna Joaquín Leguina s archivem v bývalém areálu pivovaru El Águila

Od samého počátku architektonické soutěže uspořádané v roce 1994 bylo hlavním cílem otevřít veřejnosti úchvatné a rozlehlé prostory bývalého pivovaru El Áquila v centru Madridu. Zpřístupnění dosud neznámých míst bylo hnací silou, která napomáhala při umisťování rozličných aktivit, vkládání nových objektů a rozšiřování užitných ploch. Součástí našich snah bylo rovněž nové pojednání venkovních prostranství, na které modernisté dříve hleděli jako na obyčejnou prázdnotu. Hlavní ideovou linkou našeho návrhu se tak stal prostor mezi budovami, který byl v průběhu doby častokrát měněn stejně jako způsob využíván až po celkovou změnu povahy objektu. Vznikla tak neviditelná propojení mezi různými stavbami při zachování jejich původní průmyslové povahy, měřítka i materiálu.
Madridský archiv oblastní vlády a knihovna v bývalém pivovaru El Áquila je centrem zaměřujícím se na záchranu, péči a další šíření historických dokumentů a regionálního dědictví. Dokumentační centrum se svou prací zaměřuje na zajištění transparentnosti a občanská práva při administrativních úkonech. Stavba představující rozšíření kulturní osy Paseo del Prado je součástí politických snah otevření Madridu jižním směrem a kulturním úsilím o zachování zbytků historického průmyslového dědictví ve městě.
Oblastní archiv zabírá rozlohu 30000 m² a je rozdělen do tří částí: vstupní, uskladnění a veřejně přístupná. Sklady obsahující regály o celkové délce 100 kilometrů jsou uspořádány v šesti identických podlažích obklopených izolačním pláštěm v podobě dvouvrstvé translucentní skleněné fasády; půdorysné uspořádání bylo architektonickou výzvou vůči přísným požárním předpisům.
Krajská knihovna zabírá 1000 m² a její program je koncipována jako multimediální. Knihovna se nachází v renovovaných průmyslových prostorách. Sila, která byla původně určená s uskladnění ječmene, nyní obsahují všechny knihy vydané madridském regionu.
Pro Madrid je sloučení regionálního archivu a knihovny jako spojení dvou rukou. Jde o symbol žádoucího sbližování mezi oběma institucemi podobně jako vzájemné provázání původního průmyslového prostředí s novou architekturou, která a jedné straně ochraňuje historické dědictví, ale zároveň nabízí prostor pro budoucí rozvoj místní kultury.
Mansilla+Tuñón Arquitectos
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 31.03.14
Návštěvnost: 20677 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.