Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kostel v Aránzazu
Santuario de Aránzazu

Autor: Francisco Javier Sáenz de Oiza
Spoluautor: Luis Laorga
Umělecká spolupráce: Jorge Oteiza, Eduardo Chillida, Carlos Pascual de Lara, Néstor Basterretxea Arzadun
Adresa: Barrio de Arantzazu 8, Oñati, Španělsko | mapa
Web: www.arantzazukosantutegia.org
Realizace: 1950-54 Soutěž: 1949

Petr Šmídek, 2011
Historie svatyně v Aránzazu (baskicky Arantzazu) sahá více než půl tisíciletí do historie. O významné poutní místo se dlouhá staletí staral františkánský řád. Aránzazu leží v nadmořské výšce 750 metrů a nachází se poblíž horského města Oñati v baskické provincii Gipuzkoa na severu Španělska. Po skončení druhé světové války byla vypsána soutěž na zdejší novou baziliku, kterou vyhráli mladí madridští architekti Sánez de Oiza a Luis Laorga, pro něž šlo zároveň o jejich první realizaci. Od 50. let na strmých horských svazích postupně vyrůstal na historických základech impozantní kostel, který svými rysy odkazuje na předválečnou expresivní tvorbu německého architekta Dominicuse Böhma. Autoři kostela se zaměřil převevším na dosažení co 'nejvyššího uměleckého a moderního výrazu', což bylo hlavním soutěžním zadáním. K návrhu byli také přizváni sochaři Jorge Oteiza (sochy apoštolů na hlavním průčelí), Eduardo Chillida (vstupní kovová brána) a malíři Néstor Basterretxea a Lucio Muñoz.
Obdobně výrazný kamenný kostel nebyl ve Španělsku nikdy později zopakován. Sáenz Oiza s každou další zakázkou směřoval k tomu, aby se mohla vyjádřit k nejaktuálnějšímu dění. Proto také Oizova tvorba postrádá nějaký pevnější obrys. Přesto se jedná o nejinspirativnějšího španělského architekta 2. poloviny 20. století.
 
Autor: Petr Šmídek, 04.03.14
Návštěvnost: 16070 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.