Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Nájemní byt II Letná

Autor: 0,5 Studio | Pavel Nový, Vít Svoboda
Adresa: Letná, Praha, Česká republika
Realizace: 2013 Užitná plocha: 65 m²

Rekonstruovaný byt se nachází v jednom z funkcionalistických domů od architektů Jaroslava Stockara a Josefa Šolce na Praze 7. Dům byl navržen společně s Kinem OKO jako zakázka Penzijního fondu zaměstnanců Národní banky v letech 1937-40. Atmosféra bytu navazuje na jedinečnost místa, navazuje a doplňuje zachované prvky domu v souladu s požadavky na současné bydlení.

Zadáním investora bylo zrekonstruovat byt k pronájmu pro maximálně dvě osoby. Uchopit atmosféru s odkazem na "gesamtkunstwerk" celého domu, potažmo bloku. Uchovat maximálního množství původních prvků vybavení a materiálů.

Prostorná vstupní hala bytu je osvětlen denním světlem přes prosklenou stěnu ložnice. Stává se tak přirozeným centrálním prostorem připomínajícím galerii. Prostor jsme doplnili o vestavěnou šatnu s botníkem a věšákem. Šatna a botník jsou navrženy ve tvarosloví odkazujícím k původním prvkům, které se objevují v bytě i celém domě. V prostoru haly a kuchyně bylo odstraněno lino ze 70. let, pod kterým se dochovali původní parkety a původní xylolitová podlaha. Citlivým zbroušením a následnou povrchovou úpravou byl obnoven původní xylolitový povrch. Kuchyně byla řešena jako ekonomický blok. Je obložena jednoduchým bílým keramickým obkladem a doplněna základním kuchyňským systémem. Koupelna je sladěna do neutrální bílé barvy. Barevnost povrchů a truhlářských výrobků je odvozena z původní barevnosti interiéru a exteriéru.

Osvětlení je řešeno kombinací historických a současných světel. Na chodbě používáme hru s textilními kabely a objímkami. V Ložnici a kuchyni jsou dobové lustry. Osvětlení koupelny je řešeno světly v prostém designu.

Díky dochování původních prvků, jemným zásahům a doplňkům interiéru a především odstraněním povrchových nánosů z dob minulých se podařilo za přijatelných ekonomických nákladů obnovit atmosféru prostého pragmatického bydlení s akcenty na jednoduchost a čistotu.

POZNÁMKA:

Nechtěli jsme rozepisovat podrobně celou historii obytného bloku. Jako kontext lze klidně použít starší článek na i-dnes popřípadě na archiwebu.

foto: Barbora KleinhamplováZdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 20.02.14
Návštěvnost: 34823 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.