Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Půdní vestavba, Praha-Vinohrady

Autor: Michal Schwarz
Adresa: Vinohrady, Praha, Česká republika
Realizace: 2010-11

Dům a projekt
Byt se nachází ve střešní nástavbě rohového domu v relativně klidné části Vinohrad.  Dům prošel kompletní avšak nekvalitní  přestavbou v 80. letech minulého století.
Původní projekt dělil podle hřebene střechy půdorys na dvě části, jednu část se šikmým stropem a možnou výškou až do hřebene a druhou (pod střešní terasou) se stropem plochým a poměrně velmi nízkým. V prostředku půdorysu pak procházela nosná zeď  jako pokračování tzv. „komínové zdi“ ve spodních patrech.
Investoři se rozhodli využít služeb architekta v podstatě až ve chvíli, kdy stavba už probíhala a proto konstrukční řešení, vnější objem, rozmístění  a tvar oken nebo  výškové dimenze už nebylo možné příliš ovlivnit.  Velmi brzy jsme se však rozhodli, že plánovaná dispozice požadavkům nevyhovuje a byla proto výrazně upravena.

Koncept
Základním rozhodnutím  bylo rozdělení nosné středové zdi průchody na různě široké pilíře a jejich zvýraznění povrchovou úpravou z cementové stěrky.  Stejná cementová stěrka je i na stěnách velké koupelny u ložnice a na druhé straně na tělesu krbu v obývacím pokoji. Vznikl tak charakteristický prvek procházející celým bytem a sjednocující jednotlivé prostory. Další členění tvoří už jen vložené dýhované boxy a nábytkové příčky. Box malé koupelny a technické místnosti je oproti řadě pilířů  ustoupený a vytváří tak jednak prostor pro převlékání u vstupu a zároveň umožňuje nízkou chodbu v této části otevřít vzhůru.

Dispozice
Byt je navržen pro konkrétní mladou rodinu, tak aby vyhovoval co nejlépe jejím potřebám. Kromě hlavního obytného prostoru s kuchyňským koutem a jídelním stolem má dvě ložnice, dvě koupelny, šatnu, technickou místnost a střešní terasu nad nižší částí bytu.

Materiály
Obvodové zdi a stropy jsou bílé, buď se sádrovou omítkou nebo ze sádrokartonu. Středové sloupy, koupelna a krb jsou potažené cementovou stěrkou. Niky na krbovém tělese a v koupelně jsou vyložené lakovaným sklem. Podlaha je v celém bytu  z masivních prken z amerického ořechu, kromě ložnice s koupelnou, kde je z důvodu trvanlivosti ve vlhkém prostředí masivní teak s vloženými pryžovými pásky. Nábytkové příčky a mezipokojové dveře jsou potažené dýhou z kanadského javoru.  Solitérní kusy nábytku - knihovny, police - jsou v bílém lesklém laku.
Kuchyňská linka má dvířka a ostatní viditelné části lakované, v černé barvě ve vysokém lesku, pracovní plocha je tvořená spárovkou z palisandru.
Atypický nábytek a obklad vany ve velké koupelně je vyroben z bílého Parapanu.
Celoskleněné příčky a dveře jsou převážně v provedení Satinato, v horní části pak čiré.
Projekt
Fotograf
Vavřinec Menšl
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 10.01.14
Návštěvnost: 34890 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.