Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Muzeum města Tišnova
rekonstrukce Müllerova domu v Tišnově

Autor: David Prudík
Spolupráce na návrhu interiéru: Hana Dulenčin
Adresa: Jungmannova 80, Tišnov, Česká republika | mapa
Investor: Město Tišnov
Náklady: 16 000 000 CZK Realizace: 2010-11
Zastavěná plocha: 285 m² Obestavěný prostor: 2910 m³

Záměr rekonstruovat historický dům vzešel v roce 2005 od radnice města Tišnova vedené tehdejším starostou Svobodou. Cílem bylo zachovat jeden z mála památkových objektů ve městě, jenž byl v té době v dezolátním stavu. Zvažovali jsme jakou funkci by mohl mít. Z potřeb města a zaměření dotačních titulů, neboť na rekonstrukci z vlastních peněz by město nemělo finance, vzešly dvě možné funkce. Zrekonstruovat dům na charitní centrum pro seniory anebo muzeum. Vzhledem k tomu, že charitní centrum je specializovaný provoz vyžadující striktní bezbariérovost a velké nároky na sociální zázemí, k čemuž památkový objekt neměl předpoklady, zvolili jsme druhou možnost.

Rozhodli jsme se pro pietní rekonstrukci historického domu a přístavbu sociálních zařízení ztvárněnou tak, aby bylo zřejmé co je nové a co historické. I po konstrukční stránce je přístavba navržena tak, aby se památkového objektu dotýkala, ale nebyla s ním spjatá. V době rekonstrukce zde dům prokazatelně stál již 300 let, za tu dobu změnil mnohokrát funkci. Cílem naší rekonstrukce bylo zajistit jeho život i do budoucnosti. Pokud se za padesát let jeho funkce změní, stačí zbourat naši přístavbu a nahradit ji jinou, dům zůstává.

Do historického domu byly umístěny místnosti expozic, přednáškový sál a kavárna. Barokní dispozice i krov zůstaly zachovány stejně jako původní členění průčelí. Dům byl osazen replikami kastlových oken a deštěných dveří, byly restaurovány původní trámové malované stropy, vyspraveny štukové fasády, položena břidličná krytina střechy.

Pro technické a sociální zázemí byla navržena nová přístavba přiléhající k jižní fasádě, při níž kdysi stály pavlače a chlévy. Oproti co možná nejcitlivěji provedené rekonstrukci stávajícího objektu je přístavba konstrukčně, tvarově i v detailu realizována současnými výrazovými prostředky. Proti římsami, lizénami a pilastry členěným fasádám Müllerova domu stojí jednoduchá kubická hmota bez tvarových či barevných akcentů. Nicméně proporce přístavby byly navrženy v rozměrech odvíjejících se od aritmetické řady vycházející ze "zlatořezové" proporce okenního otvoru původního domu. Obkladem fasády modřínovými prkny naležato reflektujícími efemérnost někdejší přístavby chlívů a pavlačí byla zamýšlena jistá dojmová lehkost a provizornost přístavby oproti pevné hmotě historické stavby.

Větší část expozice muzea je stálá (o dějinách města, o floře a fauně v regionu), menší je obměňovaná. Výstavní místnosti jsou zařízeny flexibilně, hmotné exponáty jsou vystaveny v prostoru v atypických vitrínách v modulových rozměrech, stěny zůstaly volné pro využití závěsného systému. Multimediální část expozice a zároveň odpočinková terasa s dotykovými monitory je pak umístěna v patře přístavby.

Hlavní vstup do objektu zůstal z ulice Jungmannovy, bezbariérový vstup je z jižní fasády přes přístavbu.

Rekonstrukce památkově chráněného objektu byla financována z Norských fondů, přístavba z prostředků města.Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 29.11.13
Návštěvnost: 35589 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.