Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Ateliér a rezidenční centrum C
heARTbreaker / Místo, které vám zlomí srdce

Autor: Sráč Sam, Jiří Zábran
Adresa: Česká Bříza 83, Česká Bříza, Česká republika | mapa
Web: www.sam83.cz
Investor: Sráč Sam
Náklady: 500 000 CZK Projekt: 2012
Realizace: 2013 Zastavěná plocha: 31 m²

První návštěva České Břízy 83 je obvykle spojena s otázkou, proč se někdo rozhodne postavit galerii na vesnici. Tázavá situace má ale hlubší význam než běžné optání se na užitnost výstavní síně. Upozorňuje na nevyslovenou, ale existující suverenitu centralizovaných měst, která se dostává na povrch skrz intuitivně položený dotaz. Samovo mnohaletý projekt „Vize pro novou kulturu a její místo“ je motivovaný chutí zrušit veškeré umělé rámce, které člověku vytváří duševní nepohodlí. Postavení galerie v České Bříze je jeden ze způsobů, jak zakořeněné předsudky překonat. Konkrétně u galerie vycházel Sam z prosté myšlenky, že všude mají lidé právo na kvalitní informace včetně současného umění. Postupné rozrůstání České Břízy 83, nejprve o přístavbu galerie a nyní o novou budovu pro rezidenční pobyty, by bylo možné označit jako organickou architekturu. Ne v rozšířeném významu pojmu, který označuje stavby inspirované přírodou (často podmíněné náročnou technologií), ale v potřebě vzniku, která je opodstatněná přirozenou kumulací lidí. Během dvaceti let se podařilo vytvořit kotvu – pevný bod, k němuž je možné se přimykat. Stabilní autonomní zóna heARTbreaker zatím funguje tak, že při prvním vkročení alespoň dočasně odstraní pocit beznaděje.
Denisa Bytelová

Literatura

Zdroj: InterLab83
Vložil: Petr Šmídek, 12.11.13
Návštěvnost: 40319 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.