Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Zvířata na Zemi a člověk
Zoologická expozice na hradě Malenovice

Autor: ECHT architektura | Josef Čančík
Autor scénáře a textů: RNDr. Dušan Trávníček
Adresa: Švermova 448, Malenovice, Zlín, Česká republika | mapa
Web: www.hrad-malenovice.cz
Investor: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
Projekt: 2005 (studie) a 2009 (real. proj.) Realizace: 02-05.2013

foto: Libor Stavjaník (TOAST)
Na hradě Malenovice (část Zlína) se Muzeum jihovýchodní Moravy, jehož je hrad součástí, rozhodlo zbudovat novou zoologickou expozici. V depozitářích totiž mělo uloženo unikátní sbírky zoologických preparátů. Jejich základem byla sbírka hraběte Seilerna (postavil zámek Lešná, dnes obklopený známou zoologickou zahradou). Spolupráce na podobě expozice začala původně už v r. 2005 a v průběhu let to opakovaně vypadalo, že snahy nedojdou úspěšného konce.
Preparace je jedním ze zvláštních přístupů člověka ke zvířatům. Na bizarnost tohoto fenoménu architektonické řešení expozice i její libreto reagují. Specifické vztahy člověka a pozemské fauny (namátkou např. člověk-vyhubitel, člověk-sběratel, člověk-ochránce atd.) tak tvoří doplňkovou dějovou linii expozice jako celek organizované dle zoogeografických oblastí. Oba principy, zoogeografický i kulturně antropologický, se v expozici vzájemně proplétají.
Expozici jsou věnovány tři hradní sály. Architektonické řešení je založeno na dvou principech. Instalační předstěny po obvodu sálů s hustým rastrem fixačních bodů umožňují exponáty komponovat přímo do prostoru a to za použití běžného železářského sortimentu. Zcela záměrně jsem se chtěl vyhnout speciálnímu designu instalačních prvků. Proto jsou instalačním arsenálem standardní šrouby, závitové tyče, matice, instalatérské objímky atp. Chtěl jsem i pomocí takto paradoxní situace, určité surovosti konfrontace z depozitu vyňatých exponátů a průmyslových prvků, které jsou skvěle funkční a přitom pro návštěvníka nečekané, povzbudit diváka k zamyšlení nad tím, co sleduje. Přál jsem si, aby obsahem věcná a didakticky hodnotná expozice byla také do jisté míry reinterpretací někdejších „kunstkamer“, kabinetů kuriozit. Muzeum se postavilo vstřícně k záměru, v muzejnickém kontextu poněkud kontroverznímu, návštěvníkovi většinu exponátů nabídnout volně se v prostoru vznášejících. Bez obvyklé bariéry skla vitrín. Ovšem i s jejich alternativou se počítalo v podobě „vitrín-obrazů“. Ústředím každého sálu je velká vitrína. Její masivní rám, jakoby rám starého obrazu, tvoří vymezení pro scenerii uvnitř a odkazuje zároveň na tradici loveckých zátiší, tak vlastních feudálním sídlům, a jsou konzistentní s bizarní mrtvolnou nehybností „vycpanin“. Vitríny se dotýkají osy průhledu sály expozice. Průhled je zakončen „point de vue“ - z posledního obrazu vystupující kostrou slonice indické. Ve třetím sále je vzdělávací linka expozice rozšířena o multimediální program. Čtveřice dotykových obrazovek umožňuje hru se speciálně vyvinutými programy s různým stupněm obtížnosti pro děti i dospělé. V sále se také počítá s možností projekce dalších tematických dokumentárních programů.
Projekt
Fotografie
Studio TOAST
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 15.10.13
Návštěvnost: 48745 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
pocity Kordula 17.10.13 13:09
http://www.archiweb.cz/buildings.php?&action=show&id=3896 Vladimir Bogdanov 17.10.13 22:39
http://www.archiweb.cz/buildings.php?&action=show&id=3896 Yadviga Yančevskaya 17.10.13 22:45
No nevím... Winter 19.10.13 12:27
To Winter Josef Čančík 19.10.13 20:09
Idealizovat... Winter 19.10.13 23:13
civilní surreálno ? maki 24.10.13 18:26
Re: No nevím... iha 25.10.13 09:44
Ale jako jo... Winter 25.10.13 20:23
ale jako jo...(?) Josef Čančík 28.10.13 03:31
Ale tak jo... Winter 28.10.13 11:50
Ale tož tak... Josef Čančík 31.10.13 01:33
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.