Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
KUMU - Nová hlavní budova estonského uměleckého muzea
Eesti Kunstimuuseum

Autor: Pekka Vapaavuori
Adresa: A. Weizenbergi 34, Tallinn, Estonsko | mapa
Web: www.ekm.ee
Investor: Kunstimuuseumi Ehituse Sihtasutus
Náklady: 53 000 000 Euro Realizace: 2002-05
Soutěž: 1993

Projekt Estonské národní galerie od finského architekta Pekka Vapaavuori vzešel z mezinárodní soutěže uspořádané již v roce 1994. Bezprostředně po ní následovala revize vítězného návrhu, který byl muzejní komisí přijatý v lednu 1995. Poté následovala několikaletá odmlka, kdy se hledal dostatek finančních prostředků, které byly zabezpečeny v roce 1999 a mohly začít vlastní projekční práce. Stavení povolení bylo po různých zdrženích vydáno v létě 2002. Ze stavební parcely bylo vytěženo a odvezeno téměř 216000 kubíků vápence. Stavení práce byly zahájeny na podzim 2003 a  dokončeny byly koncem roku 2005. Veřejnosti pak bylo muzeum předáno 18. února 2006.
Působivý pozemek s dvacetimetrovým vysokým vápencovým svahem se nachází na jižním konci Kadriorgského parku přibližně tři kilometry od centra Tallinnu. Na přání, aby se co nejméně zásahovalo do parku a redukoval se účinek hmoty na okolí, bylo muzeum umístěno částečně pod zemí. Mohutná oblouková stěna celý návrh sjednocuje. Z vnějšku zeď uzavírá dvůr a uvnitř ukrývá  jednotlivé funkce muzea.
Parkoviště a autobusová stanoviště jsou v horní části pozemku. Návštěvníci sestupují k hlavnímu vstupu krytým schodištěm a skrze venkovní lapidárium. Ve vstupním podlaží se nachází pokladny, obchod se suvenýry a dočasné výstavy. Další vstup do muzea se nachází v přízemí z Kardiorgského parku.  Rampa  přivádí návštěvníky do rozlehlého vestibulu. Vysoká vstupní hala rozdělující muzeum na dvě části je zvýrazněna spojujícími mostky.
Návrh si klade za cíl jednoduchost a přehlednost. Výstavní síně jsou nejsou okázalé a umísťují umělecká díla do centra dění. Prostě zařízené místnosti překračují také do exteriéru, kde převládají jasné  bílé geometrické tvary. Hlavním použitým materiálem na fasády je vápenec, měď se zelenou patinou a sklo.
Zdroj: překlad autorské zprávy Tomáš Berka, www.tomb.cz
Vložil: Petr Šmídek, 02.10.13
Návštěvnost: 29091 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.