Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
J&T kavárna ELEKTRA

Autor: Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno | Petr Hrůša
Spolupráce: Igor Bielik, Peter Babka, Iveta Doležalová, Anna Koželouhová, David Přikryl, Zdeněk Šuchma, Vít Zenkl
Adresa: Nádražní 305/5, Ostrava, Česká republika | mapa
Web: www.jtbankacafe.cz
Investor: J & T BANKA, a. s.
Realizace: 2 / 2012 – 9 / 2012

Historie
Palác Elektra (bývalý hornický dům) je sedmipodlažní tříkřídlá trojkřídlá budova s hlavním průčelím do ulice Umělecké a bočními křídly podél ulic Nádražní a Jurečkovy.
Budova z let 1924-26, je pojata jako inovace klasicistní tradice podle návrhu architektů Kubíčka, Koláře, Rubého. Výstavbu tehdy financoval Odborový svaz horníků. Boční vchod ozdobily sochy horníků a hutníků. V budově byla dvoupatrová kavárna, dva bary, kinosál, byty. V letech 1993 – 1996 byla budova kompletně rekonstruována.

Popis úprav
Nynější stavební úpravy se týkaly dvou nadzemních podlaží a strojovny vzduchotechniky v podzemním podlaží budovy. Do nedávna byla v těchto prostorách restaurace Comedor Mexicano.
Byly odstraněny stávající novodobé interiérové úpravy, provedeny dispoziční úpravy v zázemí (WC, šatna, salónky, kancelář, ...). Hlavní prostor zůstal zachován a je nyní opět užíván jako kavárna. Byla provedena nová konstrukce schodiště a ve vnitřní nosné zdi provedeny nové dveřní otvory. Ve fasádě byly osazeny nové výplně členěním více odpovídající původnímu řešení budovy.
Projekt řešil umístění kavárny a bankovního provozu pro J&T Banku v bývalém restauračním provozu, využívaným v minulosti jako kavárna. Z hlediska legislativy stavebního zákona nedošlo ke změně využití stavby a tedy ani ke změně vlivu stavby na využití území. Funkce byla zachována respektive znovuobnovena jako kavárna s bankovním provozem. Pro provoz kavárny a banky byly navrženy i stavební úpravy těchto prostor a to v duchu konceptu původních prostor s ohledem na současně platné provozní a hygienické požadavky a s ohledem na požadavky investora. Stavební úpravy vyřešily i zrušení nevyhovujících vstupů, zbudování hygienického zázemí pro osoby s omezenou schopností pohybu, navazující stavební úpravy přilehlých prostor.
Hlavní vstup je umístěn na severovýchodní fasádě objektu směrem k ulici Nádražní. Za vstupem je veřejná část kavárny s barem, dále zázemí kavárny, veřejné hygienické zázemí a místnost pro ostrahu. Vstupní prostory dříve nebyly vybaveny žádným opatřením, které by prostory zpřístupňovalo osobám s omezenou schopností pohybu. Návrh počítal se zrušením nevyužívaných a nepůvodních vstupů do objektu a uvedením fasády do původního stavu včetně výměny stávajících výkladců za výkladce s původním dělením zasklení. Služební vchod se zádveřím je oddělen od provozu kavárny prosklenou stěnou s posuvnou částí tvořící chodbu ke schodišti do 2. NP. Ve vzniklé chodbě je vedle zádveří umístěn sklad. Stávající dřevěné schodiště bylo z požárně bezpečnostních a dispozičních důvodů demontováno a nahrazeno schodištěm železobetonovým.
Ze schodiště ve 2. NP jsou přístupné kanceláře zaměstnanců banky a ředitele pobočky s kuchyňkou a spisovnou, dále sociální zařízení pro zaměstnance a technická místnost výpočetní techniky. Z následující chodby je přístupná klientská i zaměstnanecká část velkých výplat a trezorová místnost. Z chodby je dále vstup do neveřejné části kavárny – „lounge“, dvou salonků a toalety.
Dřívější podélná hrana galerie byla upravena a tvarově i rozměrově sjednocena. Dřívější jižní hrana galerie byla z důvodu zajištění dostatečného kancelářského provozu rozšířena novou stropní konstrukcí. Kanceláře byly z hygienických důvodů stavebně odděleny od prostoru kavárny.Zdroj: autorská zpráva, fotografie poskytla J & T BANKA, a. s.
Vložil: Milan Domkář, 17.09.13
Návštěvnost: 47417 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.