Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Nastawnia PoC
Galeria z kawiarnią w budynku nastawni PoC Poznań

Autor: Front Architects | Paweł Kobryński, Wojciech Krawczuk, Marcin Sakson
Adresa: Park Wieniawskiego, Poznaň, Polsko | mapa
Web: www.nastawniapoc.pl
Projekt: 2011 Realizace: 2012
Užitná plocha: 169 m² Obestavěný prostor: 608 m³

Rekonstrukcí železničního stavědla přišli architekti z ateliéru Front Architects o možnost realizovat jeden ze svých snů. Secesní budovu stavědla v blízkosti hlavního nádraží v Poznani znali architekti díky její poloze velmi dobře a vícekrát uvažovali o její adaptaci na vlastní ateliér. K reálnému naplnění tohoto přání, ale nikdy nenašli dostatek energie a financí. Shodou okolností oslovila investorka a čerstvá majitelka stavědla právě architektonické studio Front Architects se zadáním zrekonstruovat již několik let nepoužívanou budovu na kavárnu. Kromě kavárny s nezbytným zadáním, měl objekt po opravě obsahovat i malé muzeum kolejové dopravy a galerii výtvarného umění s železniční tématikou.
Takové zadání nebylo možné vměstnat do dvoupodlažní budovy se zastavěnou plochou 50m2. Architekti se rozhodli zásahy do původní budovy stavědla minimalizovat a potřebnou plochu najít v jeho dostavbě. Na straně opačné od kolejiště navrhli přistavět k budově patrový pavilon kvádrového objemu. Rekonstrukci vlastního stavědla pojali architekti, v dobrém slova smyslu, velmi konzervativně a obnovili i původní nápis na fasádě do kolejiště Poznan Gl.
Nová přístavba přímo sousedí s městským parkem a skrze prosklenou fasádu se návštěvníkům kavárny otevírá pohled do udržované zeleně. Milovníci vlaků, ale určitě zvolí posezení na opačné straně kavárny, kde je výhled do kolejiště s rušným provozem odpovídajícímu významu této tratě. Ještě o něco atraktivnější výhled nabízí patro kavárny, které je celé vyhrazené pro posezení návštěvníků a místa u stolků v arkýři stavědla umožňují téměř bezprostřední kontakt s projíždějícími vlaky. Většinu, v interiéru použitých, „železničních“ atrtefaktů dodala sama investorka, jejíž rodina je s vlakovou dopravou spjatá již po několik generací. Název kavárny Nastawnia PoC vychází z původního označení stavědla (nastawnia) Poznań C.
Kavárna nabízí bohatý kulturní program, kromě výstav i koncerty a promítání filmů pod širým nebem. V těsné blízkosti centra města tak vznikl podnik, který nabízí víc než konzumaci jídla a pití v atraktivním železničářském hávu.
Zdroj: Vladimír Balda
Vložil: Petr Šmídek, 29.08.13
Návštěvnost: 40335 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.