Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Výstavní pavilon Secession

Autor: Joseph Maria Olbrich
Spolupráce: Koloman Moser, Gustav Klimt
Adresa: Friedrichstraße 12, Vídeň, Rakousko | mapa
Web: www.secession.at
Realizace: 1897 - 10.11.1898 Užitná plocha: 1000 m²

„Der Zeit ihre Kunst. Der Kunst ihre Freiheit.“ (Době její umění. Umění jeho svobodu.) hlásá zlatý nápis nad vstupem, který je z pera uherského spisovatele Lajose Hevesiho. Kromě toho je po levé straně ještě název časopisu vídeňských secesionistů “Ver Sacrum“ (lat. Svaté jaro) očekávající rozkvět nových umění. Sám Olbrich, které svému ranému secesnímu dílu určenému pro potřeby revoltujících vídeňských umělců, dodává: „Stěny musí být bílé a zářivé, posvátné a cudné. To vše by mělo být opředeno vážností. Čirá důstojnost, která mě oslní a zamrazí, jako když jsem stál u nedokončeného chrámu v sicilské Segesta, chtěl jsem vnímat jen vlastní pocity a na studených zdech jsem pak spatřil ztuhnout svůj hřejivý pocit.“
Pavilon vídeňského Secessionu, který v mnohém předznamenal příchod moderny, vznikl z finančních příspěvků členů. Pozemek na Karlově náměstí umělci získali zdarma po osobní přímluvě Josefa Engelharta u vídeňského starosty Karla Luegera. Objekt se musel přizpůsobit říční regulací a úpravám Karlova náměstí. Mezi Secessionem a kostelem Svatého Karla Boromejského byla naplánovaná stromová alej. Obě stavby měla rovněž spojovat zlatá kupole na vrcholu. V případě Secessionu se jednalo spíše kouli složenou z pozlacených bronzových lístků, které vídeňský fejetonista Eduard Pötzl přirovnal k 'hlávce zelí'. Pro své hladké bílé stěny a jednoduchou hmotovou kompozici si Secesionu také vysloužil přezdívku 'asyrské záchodky', což mu dnes nijak neubírá na významu v příchodu nového slohu do střední Evropy.
Autor: Petr Šmídek, 10.08.12
Návštěvnost: 17238 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.