Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Muzeum architektonické kresby
Museum für Architekturzeichnung

Autor: SPeeCH Tchoban&Kuznetsov | Sergej Čoban, Sergej Kuzněcov
Spolupráce: Philipp Bauer, Nadja Fedorova, Katja Fuks, Ulrike Graefenhain
Adresa: Christinenstraße 18a, Prenzlauer Berg, Berlín, Německo | mapa
Web: www.tchoban-foundation.de
Investor: Tchoban Foundation
Realizace: 2012-13 Užitná plocha: 498 m²

foto: Petr Šmídek, 2013
Na počátku je myšlenka. Při vyslovení si jí může každý posluchač přestavit po svém. Konkrétní obrysy návrh dostane, až když se ruka s perem střetne s čistou plochou papíru. Kouzlu hledání prvotních skic i dokonalých finálních výstupů propadl také architekt Sergej Čoban, který se sběratelství architektonických kreseb začal věnovat již během studií na Akademii v Leningradu (dnešním Petrohradu). Na počátku budování rozsáhlé sbírky bylo pořízení cyklu kreseb italského architekta Pietra Gonzagy, který však působil hlavně v Rusku. Od roku 1990 se Sergeji Čobanovi podařilo sesbírat několik stovek architektonických skic sahajících od 16. století až po současnost. Z neziskového projektu se postupně stala instituce s prestižnm sídlem v berlínském Prenzlauer Bergu. Dnešní nadaci založili na konci roku 2009 Sergej Čoban (ruský architekt dlouhodobě žijící v Německu), Kristin Freireiss (kurátorka a spoluzakladatelka Architektonického fóra Aedes v Berlíně) a Eva-Maria Barkhofen (ředitelka architektonického archivu Akademie umění v Berlíně). V nově postaveném muzeu by měly každoročně proběhnout tři výstavy. Čobanova nadace rovněž navázala výměnnou spolupráci s londýnským muzeem John Soane, petrohradskou Ermitáží a pařížskou školou Beaux-Arts.
Rozehraná betonová hmota navazuje na požární zeď klasické berlínské blokové zástavby. Nepřehlédnutelný čtyřpodlažní masiv s vyčnívající skleněnou nástavbou uvozuje vstup do uměleckého okrsku na Pepřovém vrchu (Pfefferberg) s řadou galerií a ateliérů. Dům novým způsobem přebírá důvěrně známé náměty arkýřů a lodžií z okolních činžovních domů. Hmota svým tvarem i dekorem připomíná navršené stohy papírů. Do pískově žlutého obvodového pláště je otištěn zvětšený reliéf slavných architektonických kreseb. Do muzea se vstupuje přes dřevem obloženou niku navozující klidnou atmosféru. Uvnitř budovy se na ploše přes 490 čtverečních metrů nachází vstupní část s obchodem, dvě výstavní místnosti, archiv určený ke studijním účelům a konferenční místnost v nejvyšším proskleném poschodí s dokonalým výhledem na celé území Pepřového vrchu.
Stavba
Pohledový beton/ fasáda
RECKLI GmbH
Autor: Petr Šmídek, 03.07.13
Návštěvnost: 43794 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.