Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Ekologická chata pod Mont Blanc
Refuge du Goûter

Autor: Thomas Büchi, Hervé Dessimoz
Adresa: Aguille du Gouter, Chamonix, Francie | mapa
Web: www.nouveaurefugedugouter.fr
Investor: Club Alpin Français
Náklady: 6 500 000 Euro Realizace: 6.2012

Ekologická chata pod vrcholem Mont Blanku funguje díky slunci a rostlinnému oleji

Jak nocují horolezci na nejvyšší hoře Evropy? Zdolat 4 810 metrů vysoký Mont Blanc není jen tak. Pro horolezce je připravena řada útočišť, jedno z nejunikátnějších se nachází v nadmořské výšce 3 835 metrů. Jedná se o úctyhodnou stavbu zvanou Refuge du Goûter, která je zcela ekologická a soběstačná a nachází se v přírodně chráněné oblasti. Chata úspěšně splnila bezpečnostní předpisy, díky čemuž byla před několika dny zpřístupněna veřejnosti. V provozu ji udržuje slunce a také rostlinný olej (jako jeden ze zdrojů energie) díky řešení Schneider Electric. V posledních třech letech prošla kompletní rekonstrukcí a nyní se dočkala plného znovuotevření.
Výjimečná stavba si vyžádala investici ve výši 6,5 miliónu eur (přibližně 169 miliónů korun). Nová chata Refuge du Goûter byla postavena 300 metrů od původní chaty, která již byla nevyhovující a nyní bude šetrně zlikvidována. „Náročný projekt je vybaven inteligentními technologiemi, aby splnil náročná kritéria na nezávislost a ochranu životního prostředí,“ vysvětlil Guy Dufraisse, prezident francouzské pobočky společnosti Schneider Electric, která je světovým lídrem na technologie pro úsporu energií. Navíc je hlavním patronem projektu Refuge du Goûter.
Jak chata, která v létě pojme 120 horolezců a v zimě 20, funguje? Instalovány jsou fotovoltaické panely a kogenerační jednotky, které jsou poháněny mimo jiné rostlinným olejem. Díky těmto zdrojům pak hybridní systém Xantrex XW (v režimu off-grid), v takzvaném ostrovním režimu, vyrábí elektrickou energii a umožňuje nezávislý provoz objektu. Chata navíc využívá speciální software pro správu EcoStruxure, který umožňuje monitorování a řízení výroby elektrické energie z jednotlivých zdrojů. Dále udržuje dohled nad spotřebou elektrické energie.
„Projekt Refuge du Goûter byl technicky velmi náročný. Stavba se nachází na poměrně nebezpečném místě, kde rychlost větru přesahuje 300 km/h a teploty jsou velmi nízké. Chata je v podstatě odříznutá od světa – více než polovinu roku je nepřístupná. Nejvhodnějším řešením se tak logicky stal vzdálený dohled. Jedině díky němu lze zajistit, aby zaměstnanci nebyli na jaře nepříjemně překvapeni, když dorazí do zamrzlé chaty bez elektrického proudu,“ prozradil Dufraisse, proč chata nepotřebuje mít trvale svého údržbáře.

Nadmořská výška: 3 835 metrů
Kapacita: 120 lidí v létě, 20 lidí v zimě
Použité technologie: fotovoltaické panely a kogenerační jednotky poháněné benzínem a rostlinným olejem vyrábí elektrickou energii, která je řízena off-grid (ostrovním) systémem Xantrex XW a na dálku ovládána softwarem pro správu EcoStruxure.
Schneider Electric
Zdroj: Tomáš Holý
Vložil: Tisková zpráva, 01.07.13
Návštěvnost: 42222 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Chata P 08.08.13 17:04
? jouda 08.08.13 20:03
Chata P 08.08.13 22:07
! Tomas_Kosnar 09.08.13 09:13
?! šárka 09.08.13 12:17
!! Vašek Čermák 12.08.13 11:57
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.