Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rakouské velvyslanectví

Autor: Hans Hollein
Adresa: Staufenbergstrasse 1, Berlín, Německo | mapa
Realizace: 1998-2000

Budova leží na prominentním místě u Kulturního fóra a začíná řadu velvyslanectví a zemských zastupitelství na Tiergartenstrasse. Zeleň skryje všechno. Tady se však hustá zeleň Tiergarten zastavila před hranicí pozemku a kolemjdoucí jsou vystaveni formálnímu inscenování rozmanitým tvarům. Podél Staufenbergstrasse stojí čtyřpodlažní kostka s rytmizovanou fasádou ve třech patrech a odskočeným posledním patrem s plochou střechou, která stereometrii budovy formálně utvrzuje. S menší budovou v zadní části pozemku tvoří dohromady půdorysnou stopu U, kterou obklopuje zahrada. Tato menší budova připomíná městskou vilu v duchu klasické moderny (kubus s hladkými fasádami a nepravidelně rozmístěnými okny). Na rohu ulic mezi těmito dvěmi tělesy funguje jako kloub výstřední budova elipsoid-kapkovitého tvaru, v jejímž přízemí se nachází velkorysá vstupní hala, vedlejší místnosti a sanitární zázemí, které jsou po půdoryse volně rozhozeny, předtím než se dostanete do přísně rozvržených částí konzulátu, správy a bytů velvyslanectví.
O kvalitě ambasádní architektury, obzvlášť té berlínské, jsem se zmiňoval už při recenzi anglického zastupitelství, Rakušani toto pravidlo jen potvrzují a jsem rád, že ani Francouzi (Ch. de Portzamparc) na Parisier Platz nezůstali pozadu. Zemská zastupitelství reprezentují pouze Německo, ale připadnou mi daleko nápaditější než celý zbytek Evropy, který se formou ambasád v Berlíně presentuje. Čest skandinávské výjimce.
Autor: Petr Šmídek, 13.08.06
Návštěvnost: 51903 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.