Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Půdní vestavba Pankrác

Autor: KLANC ARCHITEKTI | Tomáš Klanc
Spolupráce: Kryštof Spilka
TDI a organizace stavby: Tomáš Klanc
Adresa: Pankrác, Praha, Česká republika
Projekt: 2008 Realizace: 2012
Užitná plocha: 100 m²

Dlouho prázdný půdní prostor v rohovém činžovním domě z 30. let minulého století se dočkal díky privatizaci a odkoupení půdy jedním z členů družstva půdní vestavby. Díky památkové ochraně lokality a díky nutnosti symetrického řešení již dříve zrealizované půdní vestavby na druhém nároží protějšího domu muselo hmotové řešení půdní vestavby zůstat v obrysech původního krovu. Tím se velmi omezily možnosti vnitřního prostorového a konstrukčního řešení. Krokve byly ponechány včetně střešní krytiny, vnitřní sloupy, vazné trámy a vaznice byly zevnitř odstraněny a nahrazeny ocelovou vestavbou, která skrytě podpírá původní krov. Jediná hmotová změna v původní sedlové střeše je vikýř se zapuštěnou terasou, na které majitelé bytu - milovníci a znalci moravského vína - od jara do podzimu využívají přímé propojení obytného prostoru na terasu s panoramatickým výhledem na polovinu Prahy. Po odstranění vazných trámů původního krovu byl prostor uvnitř půdy natolik vysoký, že se do něj vešla mezonetová vestavba, která má v dolní úrovni 6.NP členitý obytný prostor, dětský pokoj, koupelnu a technické zázemí a v horní úrovni 7.NP pracovnu, zimní zahradu a ložnici rodičů. Centrální světlík, který stál uprostřed půdy, a bránil využití mezonetu ve špičce sedlové střechy, byl zešikmením stěn světlíku přesunut mimo hřeben sedlové střechy. V 7. NP je na podlahu světlíku v jeho přesunuté pozici vložený pochozí kovový pororošt, takže světlík slouží nejenom k větrání a prosvětlení, ale i jako malá zimní prosklená zahrádka u ložnice.

Dispoziční řešení bytu 3+kk spočívá v tom, že veškeré chodby, schodiště a prostory obytného pokoje s jídelnou a kuchyní tvoří jeden členitý prostor bez zbytečných chodeb. Každý kout tohoto prostoru má svoji přiřazenou funkci, které je podřízeno i interiérové a materiálové řešení - vstup se šatnou a schodištěm, jídelna, kuchyň, terasa, knihovna,  televizní kout a pracovna. Uzavřené a oddělené jsou pouze prostory ložnice, dětského pokoje a koupelny. Propojenost vnitřních prostor podtrhuje stejné materiálové i barevné řešení podlah oranžového marmolea a přiznané mezonetové propojení skrz konstrukci krovu mezi jídelnou v 6. a pracovnou v 7.NP.

Obložkové bezfalcové dveře v atypické výšce 2,6 m (až do stropu), stěnové obklady ve schodišťovém prostoru, schodiště, vestavné skříně a dvířka kuchyně jsou z ručně patinované a bělené dubové dýhy. Ostrůvek v kuchyni, knihovna za krbem a u televize jsou z černé lakované MDF ve vysokém lesku. Záda kuchyně a knihovny jsou ze zeleně podbarveného a odsvíceného skla. Veškeré na míru vyráběné truhlářské prvky interiéru jsou realizovány u truhláře TITA, s.r.o. Solitérní kusy nábytku - jídelní stůl, konferenční stolek a sekretář jsou z masivního teaku, které jsem spolu s několika exotickými dekoracemi majitelům poskytl z dovozu ze svých cest po Asii.

Vytápění, chlazení a provětrávání je zajištěno skrytými VZT rozvody s rekuperací, ohřev TUV zajišťují solární kolektory. V obytném pokoji jsou otočná krbová kamna pro sezónní přitápění.

Projekt
Fotograf
Vavřinec Menšl
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 15.05.13
Návštěvnost: 42146 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.