Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Lázeňský dům Eugen v Karlově Studánce

Autor: Vysloužil architekti | Ondřej Vysloužil
Projekt interiéru: Markéta Vysloužilová, Iveta Janečková
Spolupráce: Ladislav Procházka, Ondřej Mlčoch
Adresa: Karlova Studánka, Česká republika | mapa
Investor: Státní léčebné lázně Karlova Studánka, s.p.
spolufinancováno prostřednictvím Regionálního operačního programu, z dotačních fondů EU, za podpory Moravskoslezského kraje
Náklady: 19 000 000 CZK Projekt: 2009 - 2010
Realizace: 2010 - 2011

Lázeňský dům Eugen byl postaven roku 1890 arcivévodou Vilémem jako letní sídlo a pojmenován po arcivévodovi Evženu (Eugenu) Rakouskému, pravnuku Marie Terezie.
Po skončení éry původních zakladatelů a správců Karlovy Studánky - Řádu německých rytířů, byl lázeňský dům s nově nastolenými poměry přejmenován na „Šárka“ a těsně před rekonstrukcí sloužil jako ubytovna pro zaměstnance. Lze říci, že nový název, vycházející ze starých českých pověstí, byl k lidovému způsobu nakládání s touto památkou celkem přiléhavý. Na vnějšku budovy se podepsala léta neodborné údržby, v interiérech se dochovalo pouze několik detailů.

V době rekonstrukce, která začala na podzim roku 2010, se na půdě jedné z lázeňských budov náhodou našla tabule s původním názvem vily „EUGEN“. Tato skutečnost, spolu se snahou o obnovení původního lesku a významu budovy, nakonec vedla k jejímu opětovnému přejmenování. Stalo se tak v den slavnostního otevření.

To, že je budova kulturní památkou, bylo nutno zohlednit již při samotné přípravě. Před započetím hlavních projekních prací byly provedeny rozsáhlé průzkumy a rekonstrukce byla již od návrhu konzultována s pracovníky památkové péče z Ostravy a Bruntálu. Přístup památkářů je nutno v této souvislosti zvláště vyzdvihnout, jelikož skvěle zafungovali jako poradní orgán i jako konstruktivní oponent. Některé jimi iniciované úpravy se z dnešního pohledu jeví jako velmi šťastné.

Stavba má zděné přízemí a sklep, v patře se s výjimkou tělesa schodiště jedná o dřevostavbu (srubová technologie). Konstrukce krovu je dřevěná.
Stavba byla v prvé řadě zevnitř zcela vyčištěna na nosné konstrukce a ochráněna od dosavadních znehodnocujících vlivů (zatékání splašků, vzlínající voda z okolního terénu, napadení dřevokaznými houbami). Přes počáteční průzkumy byl v průběhu výstavby zjištěn katastrofální stav srubových obvodových konstrukcí, takže stavba musela být zevnitř ztužena ocelovou konstrukcí s následnou výměnou a dovyztužením některých dřevěných částí. U nově vestavěných vnitřních kontrukcí byly mokré procesy v dřevěných horních podlažích zcela vyloučeny. Objekt byl v místě dřevostavby zevnitř zaizolován a dokončen suchou montáží. Výplně oken byly nahrazeny kopiemi, vnitřní dveře ve společných částech byly vyrobeny dle jediných dochovaných vnitřních dveří.
Z vnějšku byly stabilizovány omítané části fasády a otryskány dřevěné konstrukce. Drobné dřevěné a kovové detaily byly sejmuty a restaurovány, případně v závěru nahrazeny kopiemi. Lázeňský dům byl z exteriéru pojednán s odkazem na dobové fotografie.

Do interiéru se spolu s využitím podkroví vešly 4 pohodlné apartmány dvou velikostí a dvojí kapacitou lůžek. Dva apartmány jsou tří lůžkové - jednopodlažní a dva 5 lůžkové - mezonetové. 
Apartmány mají svá jména - Příroda, Voda, Historie a Budoucnost. A v duchu těchto názvů jsou i zařízeny - v barvách, liniích nábytku, designu světel či dekorací.
Názvy a s nimi spjatý charakter byly inspirovány Karlovou Studánkou, která se nachází v lůně krásné přírody Jeseníků, voda je zde jako základní léčebný produkt, silný podtext historie zde vidíme na každém kroku v naprosto jedinečném souboru dochovaných lázeňských domů a rovněž má před sebou slibnou budoucnost ve vizích, které se zde postupnými kroky naplňují.

Standard a obsah vybavení je určen nejen požadavky na 4* ubytování. Hlavním našim cílem bylo zajistit, aby se charakter ubytování v apartmánech ubíral  rodinným směrem a hosté se tedy zde cítili jako doma.  Proto vstup do každého apartmánu tvoří prostorná předsíň s odkládací stěnou na svršky a botníkem.  Z předsíně je zpravidla přístupná koupelna, samostatné wc a rovněž kuchyňka, která slouží k přípravě drobných pokrmů a občerstvení. 
Apartmány dále pokračují hlavním obytným prostorem, kde vždy najdeme jídelní stůl, pohodlné sezení u konferenčního stolku s křesly a sofa.

Menší apartmány (Příroda a Historie) se liší od těch větších (Vody a Budoucnosti) tím, že v hlavním obytném prostoru je rovnou už i manželská postel. Televizní a audio sestava je zde situována tak, aby ji bylo možné sledovat jak od sezení, tak z lože. Třetí lůžko je v apartmánech Příroda a Historie umístěno v samostatném malém pokojíku, kde rovněž nechybí televize, tudíž místnost slouží jako oddělená jednotka.
Mezonetové, větší apartmány (Voda a Budoucnost) mají obytný prostor zcela oddělen od ložnic, apartmán Voda má navíc u hlavní ložnice krásný balkón s výhledem na Karlovu Studánku a horu Praděd. Vysoký standard ubytování je povýšen také tím, že každé patro mezonetu má svou koupelnu a samostatné wc.

LD Eugen byla naše první zkušenost s navrhováním domu hotelového typu. Snažili jsme se vše navrhnout netradičně, ale přitom účelně a rovněž byl ze strany investora kladen velký důraz na snadnou údržbu a odolnost nábytku a všech použitých prvků proti opotřebení, což nebylo vždy jednoduché.
Dle našeho návrhu jsou vyrobeny veškeré skříně a menší skříňky, televizní stolky, kuchyňské linky, jídelní stoly, jedna sedačka v apartmánu Voda, všechny postele.

Ke Karlově Studánce nás pojí osobní vztah, nejspíš jako každého z našeho kraje. Karlova Studánka bylo a je jedno z oblíbených výletních míst.  Chuť, stejně jako charakteristická siřičitá vůně tamní vody z léčebného pramene je v nás silně zakořeněna.  Voda ze Studánky, to je pojem.

Nejspíš i tento genius loci způsobil, že měla rekonstrukce výjimečnou péči a nasazení mnohých zainteresovaných. Ať již v případě vizionářského přístupu vedení lázní, tak v případě technického dozoru a konkrétních osob ze strany zhotovitelů, kteří se pro výsledek snažili zajistit maximum.Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Milan Domkář, 25.02.13
Návštěvnost: 57139 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
cirkus.. Martin Cviček 25.02.13 14:37
vkus Roman Mlejnek 28.02.13 09:18
troška scénografie Radomír Otýpka 28.02.13 11:11
cirkus na druhou Dagmar Kovalčíková 28.02.13 12:42
Snad ty kopretinky nikdo neutrhne :)) V K 28.02.13 12:59
první tři dobré a pak to začne! iha 28.02.13 14:06
Fresh! Zdeňka Voplužilová 03.03.13 14:47
dan nekonecny :-) granko 04.03.13 14:12
1* David Cvilink 21.06.16 15:07
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.