Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Městská knihovna Umimirai
カナザワウミミライトショカン

Autor: Coelacanth K&H Architects | Hiroshi Horiba, Kazumi Kudo
Zahradní architektura: Soichiro Tsukamoto Architecte de Paysages
Adresa: Kanazawa, Japonsko | mapa
Web: www.lib.kanazawa.ishikawa.jp/umimirai
Investor: město Kanazawa
Projekt: 08.2008 - 06.2009 Realizace: 09.2009 - 03.2011
Užitná plocha: 5642 m² Zastavěná plocha: 2312 m²
Plocha pozemku: 11763 m²

Četba, ať ke vzdělávání nebo jen tak pro radost, probouzí lidskou představivost. Čtení je jedno ze základních poznání, které dodává pocit emocionálního a duchovního bohatství oproštěného od ekonomických či finančních potřeb. V tomto duchu je utvářen prostor čtenáře obklopeného knihami a spjatého s novým ušlechtilým druhém veřejného prostranství.
Současné knihovny v Japonsku vybízí čtenáře, aby zde pobyl co nejdéle. Původní funkce scházet se a půjčovat knihy je na ústupu. Vedle uskladnění knih je dnešní snahou upřednostňovat jiné funkce. Knihovna Umimirai využívá kompaktní police, které fungují jako automatizovaný archivní systém. Tento způsob skladování knih je pak spojen s rozlehlou čítárnou podporující společenský život, čímž se knihovna proměňuje v komunitní centrum. Očekává se, že objekt bude návštěvníkům poskytovat příjemný a pohodlný prostor ke čtení. Navržené prostředí bude uživatelům nabízet potěšení ze čtení a možnost obklopit se knižním pokladem s ohromnou fyzickou přítomností, což je výhoda, kterou nemohou elektronické ani digitální knihy nabídnout. Pro tuto knihovnu jsme navrhli jednoduchou prostor o půdorysných rozměrech 45 x 45 m a světlou výškou 12 metrů. Vnitřní prostor obaluje děrovaná fasáda a strop podpírá 25 pilířů umístěných v řadách mezi knižními regály. Ohromný prostor slouží jako hlavní čtenářský sál podporující vzájemnou komunikaci a zároveň si uchovává ducha celé knihovny. Čeho jsme chtěli docílit, byla dokonalá atmosféry ke čtení knih. Část knihovny se skládá z malých klidných místností pro samostudium, ale většinu tvoří společný prostor naplněný difúzním světlem. Čtenářský sál svou otevřeností připomíná venkovní prostranství. Jedním ze zdařilých příkladů je stará Národní knihovna v Paříži od Henri Labrouste, který pro svoji stavbu využil jednu z nejpokrokovějších ocelových konstrukcí v 19. století. Stavba zaručuje stálé spojení lidí s knihami, mění se, rozvíjí a dokonce překračuje historii i čas. Jednoduchá krabicovitá forma umožňuje uvnitř relativní volnost a promíchávání médií, které se budou v dnešní době informačního věku neustále měnit a vyvíjet. Celá konstrukce knihovny se podobá vnitřní třívrstvé podlaze zakryté velkým boxem 'krabice od dortu'.
Rozlehlá obvodová 'děrovaná stěna' obsahuje více více než 6000 malých otvorů (průměru 200, 250 a 300mm) rozvržených po celé ploše a přivádějící dovnitř difuzní světlo. Do obvodového pláště jsou rovněž zakomponovány prvky proti seismickým otřesům. Otopný systém v podlaze dokáže pohodlně vytopit i zchladit velké plochy knihovny, zatímco velké střešní otvory zaručují přirozenou ventilaci interiéru během teplých letních měsíců. Dokonale vypočítaná 'dortová krabice' se již brzy bude moct stát novým symbolem západní části Kanazawy, která stále čelící překotné urbanizaci.
Coelacanth K&H
Autor: Petr Šmídek, 01.02.13
Návštěvnost: 38752 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.