Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
KIT-Kunst im Tunnel

Autor: Fritschi-Stahl-Baum Architekten
Adresa: Mannesmannufer 1b, Düsseldorf, Německo | mapa
Web: www.kunst-im-tunnel.de
Realizace: 2006-07 Užitná plocha: 900 m²

Kunst im Tunel (KIT) je podzemní galerie pro současné umění. Vznikla jako dodatečné využití zbylého prostoru mezi dvěma automobilovými tunely. V rámci zklidnění dopravní situace v centru Düsseldorfu a opětovného spojení starého města s řekou vypracovala na začátku devadesátých let düsseldorfská kancelář Fritschi-Stahl-Baum Architekten projekt na podzemní tunel. Kvůli úzkému pozemku byly původně 4 jízdní pruhy umístěny v páru nad sebou a mezi nimi zbyl prostor - „Tunnelrestraum“. Ten se dočkal využití v roce 2007, kdy byl dokončen vstupní pavilon a v podzemí byla otevřena galerie.
Vstupní pavilon s kavárnou na rýnské promenádě je návrhem stejné kanceláře. Nenápadná kubusovitá stavba s jasným odlišením hmot. Od města se odděluje plnými zdmi z leštěného šedého pohledového betonu s úzkými okny na celou výšku budovy, naopak směrem k nábřeží se otevírá – prosklený parter umožňuje úplné otevření kavárny. Orientace na řeku je podržena přesahem střechy, který tvoří dojem podloubí. Samostatnou hmotou je zázemí kavárny, které je materiálově odlišeno – fasáda je z plechových lamel. V interiéru se nachází bar, místa k sezení a vertikální komunikace do galerie - strmé schody podél východní zdi a výtah. Půdorys pavilonu se propisuje i do podzemí a dělí tak výstavní prostor na dvě plochy a obslužnou chodbu. Celkově je prostor 140 m dlouhý s rozlohou téměř 900m². Zároveň s elipsovitým zužováním z osmi metrů na pouhý jeden metr šířky se na jižní straně galerie zvedá podlaha a klesá strop. Stěny jsou z pohledového betonu a podlaha je stěrková. Lehce rušivě působí sádrokartonový podhled s instalacemi. Galerie KIT je součástí Kunsthalle Düsseldorf.

Zdroj: www.deutsches-architektur-forum.de a vlastní pozorování.
Zdroj: Karolína Kripnerová
Vložil: Petr Šmídek, 09.12.12
Návštěvnost: 36913 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.